Mehmet Ali Aydınlar <br> <strong>Mütevelli Heyeti Başkanı</strong>
Mehmet Ali Aydınlar
Mütevelli Heyeti Başkanı

Sevgili Gençler,

Acıbadem Üniversitesi, ülkemizde 25 yıldır kaliteli ve güvenilir sağlık hizmeti sunan Acıbadem Sağlık Grubu’nun yıllar içerisinde pek çok alanda kazanmış olduğu bilgi birikimini ve tecrübesini eğitim alanına aktarmak amacıyla kuruldu. 1991 yılında kurulan ve kısa zamanda büyük bir ivme ile gelişerek dünyanın ikinci büyük sağlık zincirinin parçası haline gelen Acıbadem Sağlık Grubu’nun en önemli itici gücü, vizyonuydu. Dünyaya örnek olan bir modelle Acıbadem; hastaneler ve tıp merkezlerinin yanı sıra destek hizmetleri şirketleriyle, sağlığın her alanında bütüncül bir hizmet anlayışı yarattı. Bu anlayışın en önemli parçalarından biri, Acıbadem Üniversitesi’dir. Acıbadem Sağlık Grubu’nun sosyal sorumluluk projesi olarak konumladığı üniversitemizin kuruluş amacı; üstün nitelikli teknoloji kullanabilen, bilim üretebilen, yenilikçi, akademik çalışmaya yatkın ve ülkemizi ulusal ve uluslararası arenada en iyi şekilde temsil edecek, içinde yaşadığı toplumun sorunlarına çözüm üretebilecek, yetkin ve donanımlı bireyler kazandırmaktır. Acıbadem Üniversitesi’nin özellikle sağlık bilimleri alanında ülkemizin önde gelen lider üniversitelerinden biri olmasını hedeflemekteyiz. Açıldığı ilk sene kontenjanlarının tümünü dolduran üniversitemizde, mezuniyet sonrası Acıbadem Sağlık Grubu’nda istihdam olanaklarının verilmesi en önemli farklılığımızdır. Amacımız “Acıbadem Kültürü”nü daha öğrencilik yıllarında vermek ve bu bilgi birikimi ile eğitim görmüş mezunlarımızı hizmet için ülkemizin her köşesine yaymaktır. Eğitim ve öğretim yaşamınızın başarılı bir şekilde geçmesini diler, hepinizi sevgiyle kucaklarım.

Mehmet Ali Aydınlar

Mütevelli Heyeti Başkanı

1956 yılında Malatya’nın Arapgir ilçesinde doğan Mehmet Ali Aydınlar, 1977 yılı, Galatasaray İşletme Yüksekokulu mezunudur. İş hayatına 1981 yılında Mali Müşavir olarak başladı. Sağlık sektörüne, 1991 yılında “Acıbadem Hastanesi” ile adım attı. Bugün, bünyesinde 18 hastane ve 13 tıp merkezi ile sağlık alanında hizmet veren ve çeşitli destek şirketleri bulunan Acıbadem Sağlık Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanıdır. Aynı zamanda 2012 yılından itibaren Integrated Healthcare Holdings Berhad ve Parkway Pantai Limited Şirketinin Yönetim Kurulu Üyesidir. Bir vakıf üniversitesi olan Acıbadem Üniversitesi’nin Mütevelli Heyeti Başkanlığını da sürdürmektedir.

Mehmet Ali Aydınlar, başarıları nedeniyle çeşitli ödüllerin de sahibidir. 1998 yılında Dünya Genç Girişimci İşadamı Yarışması’nda “Yönetimde Mükemmeliyet Ödülü”, Ekonomist Dergisi tarafından da 2006 yılı “Yılın Girişimcisi”, aynı yıl ayrıca, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi ve Dünya Gazetesi’nden “Yılının İşletmecisi” ödüllerini aldı. Ayrıca 2007 yılında Sağlık Gönüllüleri Derneği tarafından, ‘Sağlıkta Sosyal Sorumluluk Ödülleri’ kapsamında “Sağlığa En Fazla Gönüllü Katkıda Bulunan Kişi” seçildi.

2009 yılında düzenlenen 4. Türk-Arap Forumunda “TAF Özel Ödülü” ile ödüllendirildi. 2010 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından TBMM Üstün Hizmet Ödülü’ne layık görülerek “TBMM Üstün Hizmet Madalyası ve Beratı” aldı.

Milliyet Gazetesi 2010 yılı Namık Sevik Özel Ödülü’nü alan Mehmet Ali Aydınlar, Capital Dergisi’nin iki yıl üst üste “Türkiye’nin En Gönlü Zengin İşadamları” listesine girdi ve 2014 yılında listede 5. Sırada yeraldı. Ülkemizin en saygın eğitim kurumlarından Bogaziçi Üniversitesi tarafından 2013 yılında “yılın işadamı” seçildi, 2015 yılında ise aynı üniversite tarafından “Hayat Boyu Başarı” ödülüne layık görüldü.

Beş yıl Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurumlu üyeliği ve İki dönem Sağlık Kuruluşları Dernek Başkanlığı yapan Mehmet Ali Aydınlar, aynı zamanda Akredite Hastaneler Derneği Başkanı’dır. İki dönem TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyeliği de yapan Mehmet Ali Aydınlar, aynı zamanda Türkiye Futbol Federasyonu’nun da 64. Başkanı olarak görev yapmıştır. Mehmet Ali Aydınlar, 2015 yılı itibariyle DEIK Yönetim kurulu Üyesi olarak da görev yapmaktadır.

Seher Aydınlar

Mütevelli Heyeti Üyesi

Galatasaray Üniversitesi Kimya Fakültesi’nden mezun olduktan sonra 1993 yılında Acıbadem Hastanesi’nde göreve başlayarak sağlık sektörüne girdi. Aydınlar, halen Acıbadem Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Hasan Arat

Mütevelli Heyeti Üyesi

Hasan Arat Capital Partners’ın İcra Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Türkiye (Bodrum Kaplankaya Projesi), Kazakistan, Rusya ve Ukrayna’da Gayrimenkul Yatırım ve Geliştirme alanında faaliyet gösteren Capital Partners, sektöründe lider firmalardan biri olup, gerçekleştirdiği projeler arasında Ritz Carlton Moskova, Renaissance Atyrau, Renaissance Aktau, Marriott Executive Apartments Atyrau, Metropolis Alışveriş ve İş Merkezi - Moskova ve Esentai Park - Almaty yer almaktadır. Hasan Arat aynı zamanda Fiba Grubu’nun Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Grubun finans sektöründeki yatırımları bankacılık, leasing, faktoring, sigortacılık, varlık yönetimi ve özel sermaye fonu; finans dışı yatırımları ise havacılık, mağazacılık, gayrimenkul, enerji, gemi inşası ve liman hizmetleri yatırımlarından oluşmaktadır. TMOK – Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin başkan vekilliğini yürüten Hasan Arat geçmişte de; Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nde 5 yıl profesyonel basketbol oyunculuğu, Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün başkan yardımcılığı ve Türkiye Basketbol Federasyonu ikinci başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Hasan Arat geçmişte başkanlık görevini yürüttüğü IAF – International Apparel Federation’unun halen Yönetim Kurulu Üyesidir ve TGSD – Türkiye Giyim Sanayicleri Derneği’nde bir dönem başkanlık görevini üstlenmiştir. Halen yürütmekte olduğu görevler arasında; UNWTO – Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü İş Konseyi Başkan Yardımcılığı, TOBB Turizm Meclisi Başkan Yardımcılığı, TYD – Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, DEIK - Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türk – Rus İş Konseyi Başkan Yardımcılığı, Türk – Japon İş Konseyi Başkanlığı ve Türkiye – Avustralya İş Konseyi Başkanlığı yer almaktadır. Aktif olarak yürüttüğü bu görevlerine ek olarak TEGV – Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, TESEV – Türkiye Ekonomik ve Sosyal Edütler Vakfı ve GSD Eğitim Vakfı’nın kurucu üyeleri arasında yer alır. Hasan Arat 1996 yılında, Ekonomist Dergisi, Dünya Gazetesi ve Milli Prodüktivite Merkezi tarafından yılın işadamı seçilmiştir. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Hasan Arat, Simin Arat’la (eski Türkiye Milli Yüzme Takımı Üyesi) evli olup, iki çocuk babasıdır.

Prof. Dr. Metin Çakmakçı

Mütevelli Heyeti Üyesi

Prof. Dr. Metin Çakmakçı, 1956 yılı Ankara doğumludur. 1981 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuş, 2004 yılında Marmara Üniversitesi Sağlık Kurumları Yöneticiliği Yüksek Lisans Programı’nı tamamlamıştır. Akademik kariyerine Hacettepe Üniversitesi’nde devam etmiş, 1986 yılında Doktora, 1989 yılında Doçent, ve 1996 yılında Profesör unvanı almıştır. Halen Anadolu Sağlık Merkezi’nde Yönetim Kurulu Üyesi olan Çakmakçı, geçmişte Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi Başhekimliği, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Fakülte Kurulu ve Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü ve Acıbadem Sağlık Grubu Tıbbi Direktörü olarak görev almıştır.

Dursun Ekşioğlu

Mütevelli Heyeti Üyesi

1953 yılında Rize’de doğdu. İlköğretimini Rize’de orta , lise ve üniversite eğitimini İstanbul’da tamamladı. İngiltere’de İşletme Yönetimi ve Pazarlama dalında ihtisas çalışmalarında bulundu. İstanbul Harp Akademileri’nden Yedek Subaylığını İngilizce Tercüman olarak yaptı. Ağırlıklı olarak gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren aile şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yapmaktadır. İki dönem Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği ve çeşitli dönemlerde İstanbul Ticaret Odası Meslek Komitesi Üyelikleri’nde bulundu. Eşi Marmara Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmakta olan Ekşioğlu iki çocuk babasıdır.

Prof. Dr. Hakkı Erdal Akalın

Mütevelli Heyeti Üyesi

Prof. Dr. Hakkı Erdal AKALIN, 1946 yılı Konya doğumludur. 1970 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuş, 1970-1971 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalında asistan olarak görev almıştır. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde 1976-1981 yılları arasında Öğretim Görevlisi,1983-1984 yılları arasında Yardımcı Doçent Doktor, 1984-1988 yılları arasında Doçent ve 1988-1994 yılları arasında da Profesör olarak görev yapmış, İç Hastalıkları Anabilim Dalı İnfeksiyon Hastalıkları Ünitesi Ünite Başkanlığı, Hastane İnfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanlığı, 1988-1990 yılları arasında Dekan Yardımcılığı gibi önemli idari görevleri yürütmüştür. 2012 yılından itibaren BİODPC/Cepheid’de akademik danışmanlık yapan Akalın, 2007-2009 yılları arasında Acıbadem Üniversitesi’nde Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı olarak bulunmuş, aynı yıllarda Acıbadem Sağlık Grubu’nda Yönetim Kurulu Başkan Danışmanlığı yapmıştır.

Nuri Tuna

Mütevelli Heyeti Üyesi

Nuri Tuna, Malatya’nın Arapgir ilçesinde doğdu. Lise eğitimini Kabataş Erkek Lisesi’nde aldıktan sonra lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde tamamladı. Okul hayatından sonra aile şirketleri olan Tuna Mobilya’da iş hayatına başlayan Nuri Tuna, şuan Tuna Ev ve Ofis Mobilyaları A.Ş. ve Tuna Girsberger A.Ş.‘de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görevini sürdürmektedir. Turizm ve İnşaat alanlarında da yatırımları bulunan Tuna, birçok lokasyonda konut projesi gerçekleştirdi ve devam eden projeleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, Sivil Toplum Kuruluşlarında da aktif olarak görev alarak, bugüne kadar İSO (İstanbul Sanayi Odası) Başkan Vekilliği, OMSİAD (Ofis Mobilyaları Sanayicileri ve İş Adamları Derneği) Yönetim Kurulu Başkanlığı, İSOV (İstanbul Sanayi Odası Vakfı) Başkan Vekilliği görevlerinde bulundu. Ayrıca, Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yeşilyurt Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği de bugüne kadar aldığı görevler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda, Acıbadem Üniversite’si Mütevelli Heyeti Üyeliği’ni de sürdürmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Cem Uygun

Mütevelli Heyeti Üyesi

Cem Uygun 1967 yılı İstanbul doğumludur. Saint Joseph Lisesi’nden sonra Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü’nde okumuştur. Üniversite yıllarında iş hayatına atılan Uygun son 20 yıldır tekstil, inşaat, hizmet ve eğitim sektöründe ortak ve yönetici olarak çalışmaktadır. Cem Uygun, ISS Tesis Yönetim Hizmetleri A.Ş’de, 1999 yılında kurucu ortağı olduğu, büyümesi ve gelişmesinde önemli rol aldığı Açı Okulları’nda, Elpa Elastiki İplikler Pazarlama ve Sanayi A.Ş’de Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmaktadır. Ayrıca TOÇEV ve YIEV’de Mütevelli Üye olarak görev yapmaktadır. Fransızca ve İngilizce bilen Cem Uygun evli ve 3 çocuk babasıdır.

Prof. Dr. Ahmet Şahin

Mütevelli Heyeti Üyesi

1979 yılında İstanbul Galatasaray Lisesi'nden, 1985 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin Üroloji Anabilim Dalı'ndaki uzmanlık eğitimini 1991'de tamamlayarak 1995'te Doçent, 2002'de Profesör olan Şahin; 1996-1997'de bir yıl süreyle ABD'de Long Island Jewish Hospital Üroloji Kliniği'nde çalıştı. 2000-2008 yılları arasında Hacettepe Erişkin Hastanesi'nde Başhekim Yardımcılığı ve Başhekimlik görevlerini yürüttü. 2008 yılında Acıbadem Sağlık Grubu'na katılan Ahmet Şahin, 2008-2012 yılları arasında Acıbadem Sağlık Grubu Tıbbi Hizmetler Direktörü olarak çalıştı. Şahin; Mayıs 2012 itibariyle Acıbadem Sağlık Grubu Tıbbi Yürütme Kurulu Başkanı, Ağustos 2012 itibariyle de Acıbadem Üniversitesi Rektörü olarak görev yapmaktadır.

Prof. Dr. Ahmet Şahin <br> <strong>Rektör</strong>
Prof. Dr. Ahmet Şahin
Rektör

Sevgili Öğrenciler,

Acıbadem Üniversitesi sağlık bilimleri alanında genç ve tematik bir üniversitedir. Acıbadem Üniversitesi’nin kurulması ve gelişmesinde ivme kazandıran iki büyük güç olmuştur; ilki, Acıbadem Sağlık Grubu’nda nitelikli sağlık hizmeti sunarken kazanılan deneyimin ve oluşan bilgi birikiminin gelecek nesillere aktarılma arzusudur. İkincisi grup bünyesinde çalışan ülkemizin önde gelen akademisyenlerinin öğrenci yetiştirme ve araştırmalarıyla sağlık bilimlerine katkıda bulunma isteğidir.

Öğrenci odaklı, araştırmayı teşvik eden, dinamik ve çağdaş eğitim programları ile sağlığın her alanına bilgili, araştırmacı, sorgulayan profesyonelleri yetiştirmek üniversitemizin başlıca hedefidir.

Bu hedef doğrultusunda eğitimlerimizi dünya standartlarında gerçekleştirmek için gerekli alt yapı çalışmalarına özel bir önem veriyoruz. Tüm eğitim programlarımızda simülasyon merkezimizin gerçek hastayla karşılaşmadan önce, onlarca senaryo eşliğinde öğrencilere katkısı inanılmazdır. Biliyoruz ki sağlık eğitiminde çıta artık farklı bir yerde, Acıbadem çıtayı çok yukarı taşıdı...

Bizler eğitimi güçlendirecek her türlü yeniliğin peşinden koşmaktayız, koşacağız. Bilmediğimizi öğrenmek bizlerin de vazgeçilmezidir, ama biz zaten çok iyi bildiğimizi öğretmekteyiz. Daha iyiye ulaşma çabamız hep sürecek, güçle, güvenle, geleceğe hep umutla bakacağız…

DEKANLAR

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yasemin Alanay
Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı          Prof. Dr. Murat Baş
Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Cengiz Yakıcıer
Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ata Akın
Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mert Ülgen

MÜDÜRLER

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. M. Olcay Çizmeli
Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi M. Emin Aksoy
Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Uğur Özbek
Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Yeşim Işıl Ülman
Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ata Akın
×
Arama yapmak için ENTER tuşunu kullanabilir, ▼/▲ tuşları ile önerilenler arasında seçim yapabilir ve ESC tuşu ile kapatabilirsiniz.