UZEM kapsamında yapılan faaliyetler:

 • Bilgi toplumuna geçiş sürecinde eğitimlerin e-öğrenme vasıtasıyla yaygınlaştırılması için bilimsel ve teknolojik araştırmalar yapmak veya önermek.
 • Uzaktan eğitim konularında araştırma ve geliştirme çalışmaları yapmak.
 • Üniversite tarafından yürütülmekte olan internet destekli öğretim çalışmaları için ders içeriklerini koordine etmek
 • Üniversite içindeki ve dışındaki projelerde ihtiyaç duyulan yazılım otomasyonlarını ve ders içeriklerini gerçekleştirmek veya temin etmek, akreditasyonları yapmak, bu konularda danışmanlık yapmak ve gerekli koordinasyonu sağlamak.
 • Merkezin kuruluş amacına uygun diğer çalışmaları yapmak
 • Acıbadem Üniversitesi uzaktan eğitim programlarının başarıyla yürütülmesi için gerekli olan üniversite içi ile üniversite çevresi arasındaki eşgüdümü sağlamak,
 • Acıbadem Üniversitesindeki uzaktan eğitim faaliyetleri ile ilgili tüm envanterin tutulmasını, izlenmesini ve değerlendirilmesini sağlamak, iyileştirme ve güncelleme çalışmalarını yürütmek.

Yönetim Kurulu Üyeleri

 • Dr. Öğr. Üyesi Hande Argunşah Bayram
 • Doç. Dr. Özge Can
 • Prof. Dr. M. Olcay Çizmeli
 • Prof. Dr. S. Haluk Özsarı
 • Doç. Dr. Melike Şahiner
 • Yeliz Erdoğan

Derslere kayıtlı olan öğrenciler dersleri UZEM portalına kendilerine özel olarak verilen şifre ve kullanıcı adları ile giriş yaparak takip ederler (Şifre işlemleri ve kullanıcı adı ile ilgili detaylı bilgiye SSS’den ulaşabilirsiniz). Her ders 14 haftalık içeriklerden oluşur ve derslerin tamamı uzaktan eğitim metoduyla takip edilir. Tüm dersler için, her eğitim-öğretim yarı yılında iki kez (ilki ara sınav öncesinde, ikincisi final sınavı öncesinde) yüz yüze ders organize edilir. Yüz yüze derslerin amacı öğrencileri derslerin öğretim elemanlarıyla sınıf ortamında buluşturmak ve sınavdan önce ders içerikleriyle ilgili soruları cevaplamaktır. Yüz yüze derslerin gün ve tarihleri UZEM giriş portalı ana sayfasında duyurularda yayınlanmaktadır. Ders içerikleriyle ilgili sorularınız olduğunda hafta içi mesai saatlerinde ders hocasına ulaşabilir, yüz yüze görüşmelerde de sınavlarla ilgili sorularınızı paylaşabilirsiniz.

Uzem dersleri sınavlarında vize sınavının %40’ı, final sınavının %60’ı alınarak not hesaplaması yapılır.

DERSLER VE DERS İÇERİKLERİ

TÜRK DİLİ

Türk Dili dersi yükseköğrenim kurumlarında ortak ve zorunlu derslerdendir. 2 kredilik olan bu ders, iki yarıyılda okutulmaktadır. Bu dersin öncelikli amacı, öğrencilere eleştirel ve sorgulayıcı düşünme alışkanlığı kazandırmak, sözlü ya da yazılı olarak kendilerini düzgün bir Türkçe ile yetkin olarak ifade edebilmelerini sağlamaktır.

ATATÜRK İLKELERİ ve İNKILAP TARİHİ

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü, Acıbadem Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı olarak eğitim ve öğretim çalışmalarını yürütmektedir. Üniversitelerde okutulması zorunlu olan Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi dersi bu bölüm tarafından verilmektedir.

Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi dersi bütün bölümlerin ortak dersi olarak genellikle birinci sınıfta iki dönemde okutulmaktadır.

YABANCI DİLLER

Yabancı Diller Bölümü’nün amacı öğrencilere, hem üniversite öğrenimlerini hem de mezuniyet sonrası iş hayatlarını ve hatta sosyal ilişkilerini destekleyip güçlendirecek yabancı dil yeterliliğini kazandırmaktır. Bütün bölümlerin ortak dersi olarak verilen yabancı dil dersleri rektörlüğe bağlı bölümlerdeki diğer dersler gibi okutulması zorunlu ve 2 kredidir.

DERS İÇERİKLERİ

İngilizce I ve II ders içerikleri için tıklayınız.

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ders içerikleri için tıklayınız.

Türk dili ders içerikleri için tıklayınız.

Sınavlar Hakkında

Sınav tarihlerinin takibi öğrencinin sorumluluğundadır. Uzem sınav tarihleri yaklaştığında uzem giriş portalı anasayfasından, uzem web sitesi anasayfasından ve uzem ofisinden gerekli yazılı bildirimler yapılmaktadır.

UZEM tarafından değerlendirilen ortak ders Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili ve Yabancı Dil(İngilizce), sınavlarında dikkat etmeniz gereken bazı hususlar aşağıdaki gibidir.

 1. Optik form yalnızca "KURŞUN KALEM" ile doldurulmalıdır.
 2. Optik formda kitapçık türünü işaretlemeyi unutmayınız. Hatalı kodlamanız durumunda sınavınız değerlendirilemeyecektir.
 3. Adınız ve Soyadınızın tamamını açık olarak yazınız ve kodlayınız. Doğru bir şekilde kodladığınızı kontrol ediniz.
 4. Her öğrenci elindeki kitapçıkta sorumlu olduğu derslerin sorularını çözecek, optik formda her dersin alanını ayrı işaretleyecektir.Optik formda her ders için ayrı bir alan mevcuttur. Örneğin Atatürk İlke İnkılapları ve Türk dilini aynı anda alan bir öğrenci Türk Dili sınavını Türk dili yazan alana, Atatürk İlke İnkılaplarını ise isminin yazdığı alana işaretleyecektir. Lütfen her sınavı doğru alana işaretlediğinizden emin olunuz. Aksi takdirde sınavınız geçersiz sayılacaktır.
 5. Yoklama kağıdına İmzanızı atmayı ve numaranızı kodlamayı unutmayınız. Yoklama kağıdında isminizin yanında aldığınız dersler belirtilecektir. Hangi derslerden sınava gireceğinizi mutlaka teyit ediniz.
 6. Sınavlarınızla ilgili soru ve sorunlarınız için uzem@acibadem.edu.tr adresinden bize ulaşabilirsiniz. Sınav Sonuçlarına İtiraz / Talep / Düzeltme için ekteki dilekçe ile uzem ofisine başvurunuz.. Dilekçe için tıklayınız.
 7. Lütfen sınav esnasında kitapçığın başında sınav kurallarıyla ilgili uyarı ve hatırlatmaları dikkatli bir şekilde okuyunuz.

UZEM ders içeriklerine http://eys.acibadem.edu.tr adresinden kullanıcı adı ve şifrenizle erişim sağlayabilirsiniz.

UZEM OFİSİ

Acıbadem Üniversitesi C Blok Kat:8

uzem@acibadem.edu.tr

Maillerinize en kısa sürede cevap verilmektedir. Lütfen iletişim için mail adresini kullanınız.

UZEM derslerine kaydımı nasıl yaparım?

Ders kaydınız akademik yılın başında online olarak tarafınızca yapılır. (Üniversiteye kayıt olduğunuz ilk dönem, öğrenci işleri, UZEM derslerini yalnızca bir kereye mahsus olmak üzere üzerinize otomatik olarak atayacaktır ancak sonraki dönemlerde ders kayıtlarınızı online yapmalısınız. )

Yeni kayıt yaptırdım, 1. sınıf öğrencisiyim, uzem şifrem yok.

Üniversiteye yeni kayıt yaptıran öğrencilerimizin ders kayıtları tamamlanana kadar şifreleri için bir süre beklemeleri gerekmektedir. Ders kayıtları öğrenci işleri tarafından tamamlandığında uzeme kayıtlı öğrenci listesi gönderilir ve uzem bu listedeki öğrencileri kullanıcı adları ile birlikte sisteme tanıtır, sistem otomatik olarak kullanıcıların üniversite email adreslerine şifrelerini yollar.

UZEM derslerini programda yazılı olan saatte mi takip etmem gerekiyor?

Uzem dersleri online olduğu için zaman kısıtlaması yoktur, istediğiniz zaman internet bağlantısı olduğu sürece dersleri takip edebilirsiniz.

UZEM giriş portalına giremiyorum, ne yapmalıyım?

Öncelikle öğrenci işlerinden derse kaydınız olup olmadığını kontrol ediniz. Derse kaydınız var ve girişte sorun yaşıyor iseniz UZEM@acibadem.edu.tr adresine e-mail atınız.

Sınav tarihlerini nasıl öğrenirim?

Sınav tarihlerinin takibi öğrencinin kendi sorumluluğundadır. UZEM Müdürlüğü tarafından üniversite e-mail adreslerinize sınav tarihleri ve sınava hangi sınıfta gireceğinizin bilgisini içeren listeler sınav tarihine bir hafta kala gönderilir. UZEM tarafından girilen duyurularda sınavlar ve sınav öncesi ders hocaları ile yüz yüze görüşme tarihleri ilan edilir. Lütfen duyuruları ve e-maillerinizi takip ediniz. UZEM web sitesi duyurular linkinden sınav tarihleri ve dönem içi sınıf dersleri hakkında güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ders kaydım yok, ne yapmalıyım?

Ders kayıtları sene başında online yapılmalıdır. Ders kaydını sene başında yapmamış ya da yapamamış öğrenciler öğrenci işlerine dilekçe vererek derse kaydını tamamlamalıdır.

Sınav notuma nasıl itiraz ederim?

Sınav notunuz açıklandıktan yedi iş günü içerisinde UZEM ofisine yazılı dilekçe bırakarak kağıdınız inceleyebilirsiniz. Dilekçe örneğini web sitesindan sınavlar linkinde bulabilirsiniz. İmzalı dilekçeyi UZEM ofisine elden ulaştırmanız gerekmektedir.

Uzaktan eğitim portalında ders içeriklerimi göremiyorum, ne yapmalıyım? Ders kaydınızı öğrenci işlerinden teyit ediniz, eğer derse kayıtlı iseniz ve ders içeriğini göremiyorsanız UZEM@acibadem.edu.tr adresine e-mail atıp destek isteyiniz.

Sınav listelerinde adım gözükmüyor, ne yapmalıyım?

Öncelikle derse kaydınızı öğrenci işlerinden kontrol ettiriniz, derse kaydınız var ise UZEM ofisine müracaat ediniz.

Ara sınav/final/bütünleme notumu göremiyorum. Ne yapmalıyım?

Not girişleri derslerin öğretim elemanları tarafından yapılmaktadır ve not girişleri sınav tarihinden sonra on gün içerisinde tamamlanmaktadır. Bu süre dolduğu halde öğrenci otomasyon sisteminde sınavına girdiğiniz dersin notunu göremiyorsanız dersin sorumlu öğretim elemanına ulaşabilirsiniz.

Mazeret sınavına girmek için ne yapmalıyım?

Sınav tarihini takip eden bir hafta içerisinde öğrencisi olduğunuz fakülte ya da meslek yüksekokuluna dilekçe ile başvurunuz. Bu süre dışında yapılan başvurular değerlendirilmez. Mazeret dilekçesi kabul edilen öğrenciler hakkında fakülte kararı alınır ve sonuçlar UZEM müdürlüğüne gönderilir. UZEM müdürlüğü mazeret sınavının tarihini ve yerini organize eder ve sınava girecek öğrencilere duyurur.

Öğrenci Bilgi Sistemine (OBS) giriş şifresi ile UZEM eğitim portalına giriş sağlayabilir miyim?

Evet, Kullanıcı adı ve şifreniz Öğrenci Bilgi Sistemlerine (OBS) giriş yaptığınız kullanıcı adı ve şifrenizle aynıdır.

Uzaktan eğitim portalına giriş için şifremi ve kullanıcı adımı nereden alabilirim?

UZEM derslerinizi Eğitim Yönetim Sistemi (LMS) üzerinden takip ede bilirsiniz. UZEM ders içeriklerine http://eys.acibadem.edu.tr adresinden kullanıcı adı ve şifrenizle erişim sağlaya bilirsiniz.

Kullanıcı adı ve şifreniz Öğrenci Bilgi Sistemlerine (OBS) giriş yaptığınız kullanıcı adı ve şifrenizle aynıdır.

OBS’den şifrenizi değiştirdiğiniz zaman LMS’de de otomatik olarak şifreniz değişecektir. Derse kaydı olmayan öğrenciler ders içeriğine erişim sağlayamazlar.

Şifremi unuttum ne yapmalıyım?

OBS’den şifrenizi değiştirdiğiniz zaman LMS’de de otomatik olarak şifreniz değişecektir.

Derslerin geçme notu nedir?

Derslerin geçme notu 50’dir. Ara sınav notunun %40, final sınav notunun ise %60 ağırlığı vardır.

Sınavda nelere dikkat etmeliyim?

Sınavda size verilen optik formda adınızı, soyadınızı, öğrenci numaranızı ve kitapçık türünüzü doğru ve eksiksiz olarak kodladığınızdan emin olunuz. Yanlış ve/veya eksik doldurulan optik formlar geçersiz sayılacaktır ve konuyla ilgili yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır. Soruları yanıtlarken optik formda sınavına girdiğiniz derslere ait alanda işaretleme yaptığınızdan emin olunuz. Sınava size atanan sınıfta girmelisiniz.

Sınavlar ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız ve sınav yönetmeliğini dikkatlice okuyunuz

Sor
Cevaplayalım
×
Arama yapmak için ENTER tuşunu kullanabilir, ▼/▲ tuşları ile önerilenler arasında seçim yapabilir ve ESC tuşu ile kapatabilirsiniz.