Acıbadem Üniversitesi Psikoloji Kulübü’nün 8 Mayıs 2018 tarihinde düzenlediği “Erkekliğin Halleri” başlıklı etkinlik Prof. Dr. Güler Okman Fişek’in katılımıyla gerçekleşti.

Etkinlikte 2010 yılında Türkiye’de geniş bir örneklemle yapılan araştırmanın sonuçları incelendi. Türkiye’nin farklı coğrafyalarında, farklı ekonomik düzeylerde yaşayan evli erkeklerin ebeveynleri, eşleri ve çocukları ile kurdukları, yansıttıkları ilişkiler ve Türkiye’deki erkek profilinin köklü değişimi incelendi. Günümüzde bu konuda yapılan çalışmalar ve daha fazla neler yapılabileceği katılımcıların da katkılarıyla tartışıldı.

Prof. Dr. Güler Okman Fişek, klinik psikoloji alanındaki doktora çalışmasını 1973’te University of Connecticut’ta tamamladı ve 1977’ye dek ABD’de lisanslı klinik psikolog olarak çalıştı. 1977-2012 arasında çalıştığı Boğaziçi Üniversitesi, Psikoloji Bölümü’nden Emeritus Profesör olarak emekli olmakla birlikte, kısmi statüde ders vermeye devam ediyor. Fişek 1994’te ülkenin ilk akademik psikolojik hizmet merkezi olan Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni kurdu. 2006-2014 arasında Türk Psikologlar Derneği Akademik Akreditasyon Komitesi’nin kurucu başkanlığını yaptı, Avrupa Psikologlar Dernekleri Federasyonu (EFPA) nezdindeki çalışmalarıyla Türkiye’de psikologlar için psikoterapi uzmanlığı sertifikasının edinilmesine öncülük etti. 2010 yılından beri EFPA EuroPsy Psikoterapi Ödüllendirme Komitesi üyesi. Akademik çalışmaları ve eserleri, kültürel bağlam içinde benlik gelişimi ve aile içi ilişkiler, psikoterapi süreçleri ve kültür konuları üzerinde yoğunlaşmıştır.

Son güncelleme tarihi: 17/04/2019
×
Arama yapmak için ENTER tuşunu kullanabilir, ▼/▲ tuşları ile önerilenler arasında seçim yapabilir ve ESC tuşu ile kapatabilirsiniz.