Psikoloji Bölümü’nün düzenlediği “Kim Lider Olmak İster? Liderlik Motivasyonu ve Korkusu” isimli etkinliğe Prof. Dr. Zeynep Aycan konuşmacı olarak katıldı.

Psikoloji Bölümü’nün düzenlediği “Kim Lider Olmak İster? Liderlik Motivasyonu ve Korkusu” isimli etkinliğe Prof. Dr. Zeynep Aycan konuşmacı olarak katıldı. Prof. Dr. Aycan, yaptığı sunumda yürüttüğü güncel araştırmalardan biri olan ‘Liderlik Korkusu ve Motivasyonu’ ile ilgili bulguları paylaştı. Prof. Dr. Aycan, liderlik motivasyonu ve liderlik korkusunun kavramsal olarak birbirinden ayrı konular olduğunu belirtti. Liderlik görevlerinde bulunan kişilerin çoğunlukla hem liderlik motivasyonu yüksek hem de liderlik korkusu düşük bireyler oluştuğunu aktardı. Prof. Dr. Aycan, hem liderlik motivasyonu hem de liderlik korkusu yüksek olan kişilerin ise bu korkuyu yenmek için desteklenmelerinin önemli olduğunu belirterek, kendisinin de bu doğrultuda projeler geliştireceğini belirtti. Prof. Dr. Aycan ayrıca son yıllarda literatürde liderliğe karşı benimsenen kritik yaklaşımdan ve liderlik olgusunun zararlı etkilerinin vurgulandığından da bahsetti ve buna bir örnek olarak ‘Babacan Liderlik’ olgusunun olumsuz yanlarına da değindi.

Son güncelleme tarihi: 18/11/2019
×
Arama yapmak için ENTER tuşunu kullanabilir, ▼/▲ tuşları ile önerilenler arasında seçim yapabilir ve ESC tuşu ile kapatabilirsiniz.