Acıbadem Üniversitesi Suç ve Şiddetle Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin düzenlediği “Türkiye’de Kadın Olmak ” isimli panel 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde gerçekleşti.

Acıbadem Üniversitesi Suç ve Şiddetle Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (ASUMA) düzenlediği “Türkiye’de Kadın Olmak ” isimli panel 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde gerçekleşti. Panelde kadınların gözünden Türkiye’de “kadın” olmak konusu tartışıldı.

Panelin açılış konuşması Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı ve ASUMA Müdürü Prof. Dr. Oğuz Polat tarafından yapıldı. Panel Başkanlığı’nı ise Acıbadem Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İnci User yaptı.

Panelde Türkiye’de kadın hareketinin tarihsel gelişim süreci, medyada kadın ve yabancı göz ile Türkiye’de kadın olmak konuları değerlendirildi. Oturum Başkanı Prof. Dr. İnci User toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yarattığı temel sorunları genel hataları ile değerlendirdi. Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı Başkanı Doç. Dr. Aynur Soydan Erdemir konuşmasında Türkiye’deki kadın hareketlerini tarihsel süreç açısından değerlendirdi. Daha sonra gazeteci Ümran Avcı medyadaki kadın haberlerini gazetecilik ve etik ilkeler boyutu ile örneklerle değerlendirdi. Son olarak da İMDAT Yönetim Kurulu Üyesi Jacky Pezukoğlu yabancı gözüyle Türkiye’de kadın olmayı kendi yaşam deneyimi eşliğinde tartışmaya açtı. Katılımcılardan gelen çok sayıda katkı ve sorularla konu uzun süre tartışıldı.

Son güncelleme tarihi: 19/09/2019
×
Arama yapmak için ENTER tuşunu kullanabilir, ▼/▲ tuşları ile önerilenler arasında seçim yapabilir ve ESC tuşu ile kapatabilirsiniz.