Dr. Öğr. Üyesi Nuray Alaca <br> <strong>Bölüm Başkanı</strong>
Dr. Öğr. Üyesi Nuray Alaca
Bölüm Başkanı

Fizyoterapist; sağlıklı kişilerin fiziksel aktivitelerini düzenlemek ve hareket kabiliyetlerini artırmak için mesleğiyle ilgili ölçüm ve testleri yaparak protokolleri belirleyen, planlayan ve uygulan kişidir. Bunun yanı sıra hastalık durumlarında; uzman hekimlerin teşhisine ve tedavi için yönlendirmesine bağlı olarak hastaların hareket ve fiziksel fonksiyon bozukluklarının iyileştirilmesi amacıyla dünyada fizyoterapistler tarafından geliştirilmiş olan tedavi yaklaşımlarını planlayıp uygulamaya yönelik bilgi ve beceriyi kazanan, sağlık ve yaşam kalitesinin artırılmasında önemli görevleri olan bir sağlık meslek mensubudur.

Günümüzde sağlık bilimindeki ilerlemeler ile yaşam süresi gittikçe artmaktadır. Bu süredeki artış yaşam kalitesi kavramının önemini ortaya koymaktadır. Fizyoterapistler kişilerin yaşam kalitesini artırmak için önemli bir rol oynarlar. Buna bağlı olarak fizyoterapistlerin çalışma alanları her geçen gün artmakta ve çeşitlilik kazanmaktadır.

Acıbadem Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, 4 senelik lisans eğitimi veren, kanıta dayalı son bilgileri içeren temel ve klinik bilimler derslerinin yanında tedavi programlarının planlanması ile uygulamasına yönelik pratik ve teorik mesleki dersler de içeren bir bölümdür. Eğitim dili Türkçedir. Dört yıl süresince yoğun bir İngilizce eğitimle hem uluslararası literatürün takibi hem de vizyonunun geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Program gelişmiş ülkelerdeki Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon okullarının eğitim programları düzeyinde hazırlanmıştır. Bölüm öğrencilerinden yoğun eğitim programına katılımın yanı sıra, fiziksel ve kültürel olarak aktif, sabırlı, hoşgörülü, güler yüzlü, sorumluluk sahibi, insan haklarına saygılı, hasta ve özürlü kişilere yardımcı, iletişim becerileri kuvvetli ve ekip çalışmasına yatkın olan fizyoterapistler olmasını bekler. Bu bölümü bitiren öğrenciler; bağımsız davranma, inisiyatif kullanma, yaratıcı olma ve problemleri sentezleyip çözüm üretebilme becerisine sahip olan fizyoterapist olmayı öğrenir. Bunu hayat boyu öğrenme prensibini benimsemiş, araştırmaya açık, yeni fikirler geliştirme kapasitesi olan fizyoterapist olmak ile ilişkilendirir. Bu programa devam eden öğrenciler hem teorik, hem pratik açıdan tam donanımlı olarak mezun olacaklardır.

×
Arama yapmak için ENTER tuşunu kullanabilir, ▼/▲ tuşları ile önerilenler arasında seçim yapabilir ve ESC tuşu ile kapatabilirsiniz.