Ana içeriğe atla

Temiz Su ve Sıhhi Koşullar

Gereksiz su tüketimini azaltmak ve su kullanım verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için üniversitemizde çeşitli çevre bilinci programları uygulanmaktadır. Su tüketimini azaltmak için kullanılan uygulama ve önlemler arasında lavabolara perlatör takılması, sifon odalarının ayrılması yer almaktadır. Ayrıca üniversitede gri su sistemi bulunmaktadır. Kampüs içerisinde gri su iki farklı şekilde kullanılmaktadır.

su

Lavabolardan elde yıkama suyunu toplamak için kurum içi 100 tonluk bir tank kullanılmaktadır. Kum filtreleri, suyu 10 tona kadar tutabilen paslanmaz çelik tanklara pompalanmadan önce filtrelemek için kullanılır. Bu sıvılar ultrafiltrelerden geçirildikten sonra, depolama için 40 tonluk bir tanka pompalanır. Bu tesiste aynı zamanda klorlama işlemi de yapılmaktadır. İşlemden geçirilen sular hem bahçedeki sulama sisteminde hem de tüm tuvalet rezervuarlarında kullanılarak su tasarrufu sağlanır.

Ayrıca yağmur suyu ve temel drenaj suları 40 tonluk bir depoda toplanarak klorlanmakta; kum filtrelerinden süzülerek bahçe sulama ve tuvalet rezervuarlarına gönderilerek su tüketimi azaltılır.

Tüm kampüs koridorlarında içme suyu ücretsiz olarak Üniversite tarafından sağlanmaktadır.