Sars-Cov-2 enfeksiyonunun sonuçları, bireyler arasında belirgin farklılıklar gösteriyor ve bir çok kişi, enfeksiyonu asemptomatik ya da hafif belirtilerle atlatırken diğer bazı kişilerde ağır ve ciddi hastalık tablosu görülüyor.

Liderliğini Rockefeller ve Paris Üniversitelerinden Jean-Laurent Casanova’nın yaptığı ve Üniversitemiz Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Kaya Bilgüvar’ın da içinde olduğu uluslararası konsorsiyumun 19 Ağustos 2021 tarihinde Science Immunology Dergisi’nde yayınlanan iki yeni çalışması (1, 2) bu değişkenliğe önemli bir ışık tutuyor.

Araştırmaların bulguları, viral enfeksiyonlara karşı ilk immünolojik engeli oluşturan tip 1 interferona bağlı immüniteyi etkileyen genetik ve immünolojik düzensizliklerin, ağır Covid-19 tablolarının %20’den fazlasını açıklayabildiğini ortaya koyuyor.

[1] Autoantibodies neutralizing type I IFNs are present in ~ 4% of uninfected individuals over 70 years and account for ~ 20% of COVID-19 deaths, P. Bastard et al., Science Immunology, 2021

[2] X-linked recessive TLR7 deficiency in 1% of men under 60 years with life-threatening COVID-19, T. Asano et al, Science Immunology, 2021.

Son güncelleme tarihi: 26/08/2021
×
Arama yapmak için ENTER tuşunu kullanabilir, ▼/▲ tuşları ile önerilenler arasında seçim yapabilir ve ESC tuşu ile kapatabilirsiniz.