Aile Hekimliği alanında önemli akademik çalışmaların ve araştırma sonuçlarının paylaşıldığı WONCA (Dünya Aile Hekimliği Birliği) 2016 Dünya Kongresi Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde gerçekleştirildi.

Aile Hekimliği alanında önemli akademik çalışmaların ve araştırma sonuçlarının paylaşıldığı WONCA (Dünya Aile Hekimliği Birliği) 2016 Dünya Kongresi Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde gerçekleştirildi. Kongrede Acıbadem Üniversitesi öğrencileri, Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği ve Halk Sağlığı Anabilim Dalları’nın ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında Suriyeli mültecilerle ilgili sağlık hizmetlerine yönelik iki bilimsel sunum gerçekleştirdi.

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Aral Sürmeli Araştırma Sunumları başlıklı oturumda Acıbadem Üniversitesi Aile Hekimliği ve Halk Sağlığı Anabilim Dalları ile birlikte yürüttükleri "İstanbul'da yaşayan Suriyeli Doktorların, Suriyeli Mültecilerin Sağlık Sorunları üzerine Düşünceleri ve Çözüm Önerileri" adını taşıyan projenin bilimsel yöntemi ve öncül sonuçları hakkında katılımcılara bilgi verdi. Sürmeli, proje kapsamında mültecilere sunulan sağlık hizmetlerinde en çok sıkıntı yaratan konuların “dil problemi” ve “geleceğe dair güvensizlik” olduğunu tespit ettiklerini belirtti.

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi ve MEDAK Öğrenci Kulüpleri Başkanı Umay Tuana Tolunay da, kongre kapsamında gerçekleştirilen “Özel Odak Grubu: Göçmen Sağlığı” sempozyumunda Medikal Arama Kurtarma Derneği (MEDAK) ile birlikte yürüttükleri çalışmalardan bahsetti. "Türkiye'de Suriyeli Mültecilerin güncel sağlık durumu ve yapılan saha çalışmaları" başlığıyla gerçekleştirilen sunumda Tolunay, mültecilerin Türkiye'deki sağlık hakları, gelişmeler ve güncel sağlık sorunları üzerine bilgi vererek dernekle birlikte yürütülen mülteci sağlığı konusunda çalışmalarını aktardı.

Son güncelleme tarihi: 11/10/2019
×
Arama yapmak için ENTER tuşunu kullanabilir, ▼/▲ tuşları ile önerilenler arasında seçim yapabilir ve ESC tuşu ile kapatabilirsiniz.