Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyoetik Anabilim Dalı, 2 Temmuz 2018 tarihinden itibaren Avrupa Tıp Etiği Merkezleri Birliği (European Association for the Centres of Medical Ethics, EACME) üyesi oldu.

Felsefe, etik, tıp, bugünkü adıyla biyoetik alanında uğraş veren bir grup bilim insanı tarafından, 1986 yılında kurulan EACME, tıp ve sağlık bilimlerinin uygulanmasında, sağlık politikalarının oluşturulmasında, etik meseleler üzerinde eğitim, araştırma, iletişim ve tartışma faaliyetlerini teşvik eden, uluslararası bir ağ oluşturmak üzere ortaya çıkmıştır. Biyoetik, klinik etik, araştırma etiği, tıp etiği alanlarında meselelerin incelenmesinde çoğulcu ve çok taraflı yöntemi benimseyen ve giderek genişleyen EACME’ye, Avrupa’da 60’ın üzerinde kurum üyedir. Her yıl düzenlediği kongrelerinde, dünyada, biyoetik alanında çalışmakta olan pek çok araştırmacı ve akademisyeni buluşturmakta; faaliyetlerini yılda iki kez yayımlanan EACME Bülten ile duyurmaktadır. Avrupa merkezli bu saygın biyoetik birliğinin Türkiye’den tek üyesi Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ile Etik Anabilim Dalı ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyoetik Anabilim Dalı’dır.

Son güncelleme tarihi: 02/04/2019
×
Arama yapmak için ENTER tuşunu kullanabilir, ▼/▲ tuşları ile önerilenler arasında seçim yapabilir ve ESC tuşu ile kapatabilirsiniz.