Acıbadem Üniversitesi Sağlık Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, farklı üniversitelerden uzmanların işbirliğiyle hazırlanan “Tanı Hataları” kitabının tanıtımı yapıldı.

Acıbadem Üniversitesi Sağlık Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, farklı üniversitelerden uzmanların işbirliğiyle hazırlanan “Tanı Hataları” kitabını yayınladı. 29 Mart 2017, Çarşamba günü Acıbadem Üniversitesi Kerem Aydınlar Kampüsü’nde geniş bir katılımla tanıtımı yapılan ‘Tanı Hataları’ kitabında güvenli ve yüksek kaliteli bir sağlık sistemi için doğru tanı konulmasının önemi vurgulanırken, tanı hatalarını önleme yollarına dikkat çekiliyor.

Hasta güvenliği sorunlarında ilk sırayı alan ve sağlık hizmetinde en kritik basamağı oluşturan tanı hataları, dünyada ölüm nedenleri arasında trafik kazalarından bile fazla. ABD’deki verilere göre tanı hatalarının oranı yüzde 15 seviyesine ulaşmış durumda. İşte; Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mine Durusu Tanrıöver, Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Mustafa Serteser ve Prof. Dr. İbrahim Ünsal ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. H. Erdal Akalın tarafından yapılan çalışmada; tanı hatalarının hasta güvenliği ve sağlıkta kalite kapsamındaki önemi, görülme sıklıkları, nedenleri ve önleme stratejileri üzerine çok boyutlu bir tartışma sonucunda kök nedenleri, sonuçları ve önleme yolları ortaya konuluyor ve önerilerde bulunuluyor.

Toplantının açılışında konuşan Acıbadem Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İrfan Güney, Sağlık Politikaları ve Uygulama Merkezi’nin gerek ülkemizde gerekse dünyada sağlık politikalarının nabzını tutarak stratejiler geliştirdiğini ve kamuoyuyla paylaştığını belirtirken, hazırlanan ilk yayının daha güvenli bir sağlık sistemi ve sağlık politikalarının şekillenmesinde yardımcı olacağını vurguladı. Acıbadem Üniversitesi Sağlık Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Haluk Özsarı da, odağına hastanın ve hasta güvenliğinin konulduğu sağlık politikalarının eninde sonunda başarılı olacağına dikkat çekerek, Türkiye’de tanı hatalarına yönelik olarak yapılan bu ilk akademik çalışmanın gelecek adına büyük kazanımlara vesile olacağına inandığını vurguladı.

Tanı Hataları kitabına ulaşmak için tıklayın

Son güncelleme tarihi: 09/09/2019
×
Arama yapmak için ENTER tuşunu kullanabilir, ▼/▲ tuşları ile önerilenler arasında seçim yapabilir ve ESC tuşu ile kapatabilirsiniz.