Acıbadem Üniversitesi Sağlık Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “Türk Biyoteknolojik İlaç Sektörü ve Küresel Fırsatlar” temalı 11. Sektör Buluşması, 4 Ekim 2019 tarihinde Acıbadem Üniversitesi Kerem Aydınlar Kampüsü’nde gerçekleştirildi.

Acıbadem Üniversitesi Sağlık Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özsarı ve Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Özge Can’ın açılış konuşmalarının ardından T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz Türk biyoteknolojik ilaç endüstrisinin geçmişi, bugünü ve geleceğiyle ilgili sunumunu yaptı. Dr. Hakkı Gürsöz, biyoteknolojik ilaç endüstrisinin ülkemiz için önemini vurguladı ve geliştirilmesi için gereken ideal ekosistemi anlattı.

Kamu, sağlık sektörü, ilaç firmaları ve akademik camiadan geniş bir katılımın olduğu panelin diğer konuşmacısı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanı Prof. Dr. Adil Mardinoğlu idi. Prof. Dr. Adil Mardinoğlu, TÜSEB’in yeni yönetim dönemindeki vizyonu ve proje çağrıları hakkında konuşmasını yaptı.

Panelin diğer konuşmacısı, Acıbadem Üniversitesi Sağlık Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Özge Can, üniversite-sanayi iş birliği kapsamında Turgut İlaçları A.Ş. ile üzerine çalıştıkları “monoklonal antikor yapısında biyoteknolojik ilaç molekülü geliştirme platformu hakkındaki deneyimlerini dinleyicilerle paylaştı. Panelin son konuşmacısı Turgut İlaçları A.Ş. Biyoteknoloji Grup Başkanı Prof. Dr. Recep Serdar Alpan, biyobenzer monoklonal antikor geliştirme platformları ve Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde hayata geçirdikleri biyoteknolojik ilaç GMP üretim tesisleri hakkında bilgi verdi.

Sunumlar sonrasında dinleyicilerin yoğun katılımlarıyla gerçekleşen tartışma bölümünde panelist konuşmacılar fikir alışverişinde bulundular. Konuşmacılar:

  • Dr. Hakkı Gürsöz

  • Prof. Dr. Adil Mardinoğlu

  • Doç. Dr. Özge Can

  • Prof. Dr. Recep Serdar Alpan

Son güncelleme tarihi: 14/10/2019
×
Arama yapmak için ENTER tuşunu kullanabilir, ▼/▲ tuşları ile önerilenler arasında seçim yapabilir ve ESC tuşu ile kapatabilirsiniz.