Dünya genelinde çeşitli nadir hastalıklara sahip bireylerin ve yakınlarının birbirleriyle kolaylıkla iletişim kurabilmeleri için oluşturulmuş bir platform olan RareConnect, Fen-Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğrencimiz Elif Öz tarafından Türkçeye çevrildi.

Güncel olarak 13 dilde kullanılabilir olan RareConnect, öğrencimiz Eliz Öz’ün çevirisi sayesinde Türkçe olarak da kullanılabilecek. Platformun Türkçe olması sayesinde Türkiye’deki nadir hastalıklara sahip bireyler ve aileleri, birbirleriyle ve dünya genelindeki benzer hastalıklara sahip diğer bireylerle iletişime geçebilecek ve tecrübe paylaşımında bulunabilecek.

Kâr amacı gütmeyen EURORDIS - Nadir Hastalıklar Avrupa ve Care4Rare Kanada kuruluşlarının çalışanlarından oluşan ekibiyle RareConnect, dünya genelinde çeşitli nadir hastalıklara sahip bireylerin ve yakınlarının birbirleriyle kolaylıkla iletişim kurabilmeleri için oluşturulmuş, nadir bireylere ve nadir bireylerin yakınlarına özgü bir sosyal platform. Çeşitli hastalıklara ait topluluklardan oluşan RareConnect’in bünyesindeki her bir topluluk, ilgili nadir hastalıkla yaşayan veya bu hastalık hakkında deneyim sahibi bir moderatör tarafından yönetiliyor. Ayrıca her moderatör, topluluk yöneticilerinden oluşan bir ekip tarafından günlük olarak destekleniyor.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü 4.sınıf öğrencisi Elif Öz aynı zamanda üniversitemiz öğrenci kulüpleri arasında yer alan ACUNADİR’de başkan yardımcılığı görevini de yürütüyor.

Son güncelleme tarihi: 24/02/2021
×
Arama yapmak için ENTER tuşunu kullanabilir, ▼/▲ tuşları ile önerilenler arasında seçim yapabilir ve ESC tuşu ile kapatabilirsiniz.