Acıbadem Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı öğretim üyelerinin öncülük ettiği araştırma grubu; Spine Center Research Group (SCRG) 2018-2019 faaliyetlerini bizlerle paylaştı.

Acıbadem Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı öğretim üyelerinin öncülük ettiği araştırma grubu; Spine Center Research Group (SCRG) 2016 yılı sonunda Acıbadem Üniversitesi Maslak Hastanesi Omurga Sağlığı Merkezi bünyesinde kurulmuş olup çeşitli mülakatlardan geçen 15 Tıp Fakültesi öğrencisinden oluşuyor. Araştırma grubunda öğrencilerin bilimsel araştırmalara katılmalarının sağlanması ve öğrenci-öğretim üyesi ilişkilerinin güçlendirilmesi amaçlarının yanı sıra öğrencilerin yaratıcılık, eleştirel düşünme, problem çözme ve sözel ve yazılı iletişim becerilerini güçlendirebilmesi de hedefleniyor.

SCRG Toplantıları

Kuruluşunun ilk yılında, Pazar günleri yapılan SCRG toplantılarının ana odak noktasını omurga hastalıkları ve sağlığı konusunda didaktik eğitimler ve temel biyoistatistik dersleri oluşturdu. Erken başlangıçlı omurga deformiteleri, adölesan omurga sorunları ve erişkin dejeneratif omurga hastalıkları ile ilgili olarak tutulan veritabanları, eldeki bilimsel araştırmalar için nasıl malzemeler bulunduğunu göstermek amacı ile öğrencilere tanıtıldı.

Bu hazırlık sürecinin ardından ikinci yılda çalışmalar daha sıklıkla birebir çalışmalar ve aylık toplantılarda yapılan genel gözden geçirmeler ile ilerledi. Bu çalışmaların meyveleri yavaş yavaş ulusal ve uluslararası kongre kabulleri ve sunumları ile yayınlanan makaleler ile toplanmaya başlandı. Grup, bu bilimsel aktivitelerin bu yıl ve gelecek yılda katlanarak artacağını öngörüyor.

Üçüncü yılında ise rotasını inovasyon yoluna çeviren grup, ayda bir kez, farklı branşlardan konuşmacıların katıldığı hafta içi akşam yemekli toplantılar organize etti.

İlk toplantının konuğu: Makers Türkiye Kurucusu Ongun Tan

Bu senenin ilk konuşmacısı Makers Türkiye’nin kurucusu Ongun Tan oldu. İlk toplantısı Prof. Dr. Ahmet Alanay öncülüğünde, Doç. Dr. Çağlar Yılgör ve Doç. Dr. Erman Aytaç'ın da katılımlarıyla Aralık ayında gerçekleşti. Öğrencilerin tıp harici becerilerini geliştirmek, vizyonlarını genişletmek ve inovatif düşünceyi örneklerle desteklemek adına, Tan hazırladığı sunumda, değişime istekli, yeniliklere açık ve girişimci ruhlu olmanın günümüz dünyasında ki önemini, kendi tecrübe ve fikirlerini de ekleyerek, öğrencilerle paylaştı. Sunum sonrası sohbet havasında geçen soru-cevap kısmında, öğrenciler de kendi deneyimlerini anlatma, geçmişte gerçekleştirdikleri veya gerçekleştirmeyi düşündükleri projelerini hocalar ve Ongun Bey’le paylaşma imkanı buldu.

“Think Big, Start Small, Learn Fast” “Importance of Networking”

Öğrenci Görüşleri:

İrem Ekin Sayın : Yeni toplantı formu çok güzel düşünülmüş, bize bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim. Hem güzel bir mola, hem de tıp haricindeki becerilerimizi geliştirmemiz için bir fırsat olarak düşünülebilir bu toplantılar.

Barkın Erdoğan: Resmi öğretmen öğrenci ilişkisi kalıbından çıkıp, işini sevdirerek öğretmeyi amaçlayan bir öğretim yönteminin denenmeye değer olduğunu ve “Network” ün, “Tutku”nun ve “Innovation”un önemini gördüm. Yapılmamış bir şeyi düşünmek için, emek vermemiz gerekiyor. Sevmediğimiz işi para uğruna yapmamamız gerekiyor. Peri Kından: Grup olarak geçirdiğimiz sınırlı zamanı bu tarz bizim de vizyonumuzu genişletecek toplantılar haline çevirmek hem yaratıcı hem de çok daha faydalı oldu.

Ercan Yurttaşer: Inovatif düşünmek ve ‘taking action’ konusunda kendimi çok daha hazır ve motive hissediyorum.

İkinci toplantıda Şirket Ortağım Melek Yatırımcı Ağı Kurucusu ve ELKON Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Buldurgan grubun konuğu oldu

Senenin ikinci toplantısı Şirket Ortağım Melek Yatırımcı Ağı Kurucusu ve Başkanı ve ELKON Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Buldurgan’ın katılımıyla Ocak ayında gerçekleşti. Sektörün önde gelen isimlerinden olan Buldurgan yaptığı sunumda, kendi deneyimlerinden yola çıkarak, girişimcilik ve başlangıç aşamasında girişimci için en önemli finansman yöntemlerinden olan melek yatırımcılık ile ilgili bilinmesi gerekenleri öğrencilerle paylaştı.

Daha sonra inovasyon ve şirket içi girişimciliğin öneminden bahseden Buldurgan, konuşmasını, melek yatırımcı kapsamında yapılan yatırımları anlatan güncel örneklerle sonlandırdı.

Sunum sonrası soru-cevap şeklinde devam eden toplantıda öğrenciler, inovatif düşüncenin nasıl girişime dönüştürülebileceği ve bu sürecin en önemli parçası olan yatırım kaynakları hakkında bilgi edinme fırsatı buldular.

Intrapreneurship: Şirketiçi girişimcilik > Kurumsal girişimcilik > İç girişimcilik

Öğrenci Görüşleri:

Berk Barış Özmen: Girişimcilik üzerine sektörün içinden, masanın karşı tarafındaki tecrübeli bir isimden deneyimlerini ve önerilerini dinlemek ilerisi için iyi bir bilgi dağarcığı edinmemize katkı verdi.

Atahan Durbaş: Girişimcilik sektöründe uzun yıllarını geçirmiş ve deyim yerindeyse bu alanın "tam içinden" birisiydi. Mehmet Bey’in tecrübelerini, önerilerini ve yönergelerini dinlemenin bizim için oldukça faydalı olduğu kanaatindeyim.

Böylece girişimcilik ve inovatif düşünce konusunda temel bilgileri alan, konuyu hem genç girişimcilerin hem de bu girişimleri değerlendirip hangilerinin destekleneceğine karar veren mercideki kişilerin gözlerinden gören öğrencilerin bir sonraki konuşmacısı, bu ilkeler doğrultusunda çalışan bir bilim insanı oldu.

Toplantı zincirinin üçüncü konuğu Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Pınar Yılgör Huri idi

2016 TÜBA Genç Bilim İnsanı Ödüllü konuşmacı öğrencilere Doku Mühendisliği’nin geçmişten günümüze olan gelişimini ve önemini anlattı. Sunumunu Isaac Asimov’un “Bugünün bilimkurgusu, yarının bilim gerçeğidir.” sözüyle açan Huri, bir zamanlar yalnızca yaratıcı bir fikir olan doku ve organların insan vücudu dışında laboratuvar ortamında üretilmesinin günümüzde nasıl gerçeğe dönüşmeye başladığını paylaştı. 3D baskı yönteminin doku mühendisliğinin ilerlemesindeki önemini vurgulayan Huri, bu sayede biyobozunur malzemeler kullanılarak her hastanın kendi hücresinden üretilen dokuların, kişiye özel tedavi ve medikal ürün yapımının temelini oluşturduğundan bahsetti ve bunu patentini almış olduğu ve ürüne dönüştürdüğü “kemik plağı” implantı ile örneklendirdi. Aynı zamanda Ankara Üniversitesi Medikal Tasarım Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü olan Huri, sunumu sonrası öğrencilerin sorularını yanıtladı.

“Today’s science fiction is tomorrow’s science fact.” Isaac Asimov

Öğrenci Görüşleri:

İpek Ege Gürel: Beni en çok etkileyen konu yapılamayacağını düşündüğümüz kompleks yapılar ile ilgili konuğumuzun görüşüydü. Bu yapıların hayata geçirilebilecek olduğuna inanması, beni bu alandaki gelişmeler ve gelecek kariyerimdeki yeri açısından çok umutlandırdı.

Ercan Yurttaşer: Tıp fakültesindeyken tıbbın diğer alanlarla entegrasyonunu bu kadar detaylı görmek çok aydınlatıcı oldu.

Intekno Şirketler Topluluğu’nun Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Halil Kulluk “Zeka, İnovasyon ve Akıllı Sistemler” başlıklı sunumu ile grup toplantılarının dördüncü konuğu idi.

Doç. Dr. Burak Argun’un da ekibe eşlik ettiği SCRG toplantılarının dördüncü konuğu Intekno Şirketler Topluluğu’nun Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Halil Kulluk’tu. “Zeka, İnovayon ve Akıllı Sistemler” başlıklı sunumuyla öğrencilerle buluşan Kulluk’a ud ve kanun ekibi de eşlik etti. Konuşmasını müzikle harmanlayan Kulluk, öğrencilere farklı bir deneyim yaşattı. Mesnevi’yi araştırdıkça içerisinde inovasyon ile ilgili kavramlar olduğunu keşfeden Kulluk, fikirleri uygulamaya geçirmekten korkmamayı, bilgi ve deneyimleri eyleme dönüştürmek gerektiğini Mevlana’dan yaptığı alıntılar ve şiirler ile vurguladı ve aynı zamanda girişimcilik ikliminin öneminden ve bunun geliştirilmesi için atılması gereken adımlardan da bahsetti. Yaratıcılığın uygulama ile birleşerek inovasyonun temelini oluşturduğunu söyleyen konuğumuz örnek olarak akıllı inşaat yaklaşımları için uyguladıkları Ard Germe yönteminden ve fikir aşamasından uygulamaya nasıl geçtiklerinden bahsetti. Sunum sonrası gerçekleşen yemekte öğrenciler Kulluk’a merak ettiklerini sorma fırsatı buldu.

Öğrenci Görüşleri:

Ömer Orhun: Halil Bey bilgi birikimini ve tecrübesini çok güzel aktardı bizlere ve onu tanımış olmak beni çok memnun etti. Sunum sırasındaki müzik ve ardından beraber yediğimiz yemek ile beraber hem keyifli hem de öğretici bir gece oldu.

Grup, pediyatrik ve erişkin omurga cerrahisinin en tanınan cerrahlarından olan Washington Üniversitesi Ortopedi Anabilim Dalı profesörlerinden Munish C. Gupta’yı ağırladı

Toplantıların bir sonraki konuğu Washington Üniversitesi Ortopedi Anabilim Dalı profesörlerinden Munish C. Gupta oldu. Acıbadem Üniversitesi Maslak Hastanesi’nde gerçekleşen yemekte, pediyatrik ve erişkin omurga cerrahisinin en tanınan cerrahlarından olan ve uluslararası hakemli dergilerde yüzden fazla makalesi yayınlanmış Gupta, başta kendi kişisel deneyimlerini anlatarak, Amerika ve dünyadaki eğitim seçenekleri hakkında öğrencilere yol gösterdi. Her sene bir çok fellow ve intern’e kliniğinde çalışma olanağı sunan Gupta, eğitim hayatları boyunca ve sonrasında öğrencilerin dikkat etmesi gereken önemli noktalara da değindi. Afrika başta olmak üzere Hindistan ve Çin gibi bir çok ülkede gönüllü olarak çalışmış olan Gupta, yemek boyunca öğrencilerin akıllarına takılan bir çok soruyu yanıtladı. Sohbet havasında geçen yemekte öğrenciler gelecek planları ile ilgili kendisine fikir danışma imkanı buldu.

2018-2019 Öğretim yılının son toplantısında Op. Dr. Yakup Avşar ağırlandı

SCRG’nin 2018-2019 öğretim yılı için planlanan inovasyon toplantıları dizisi Op. Dr. Yakup Avşar ile noktalandı. Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahide uzman olan Avşar, öğrencilere eğitim hayatını ve 3D printing gibi yenilikçi teknolojileri nasıl cerrahisinde uyguladığını paylaştı. Kurduğu atölyesinden ve geliştirdiği yeniliklerden bahseden Avşar, inovatif düşünmenin tıp dünyasındaki önemini vurguladı ve sohbet boyunca öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Öğrenci Görüşleri:

Ömer Orhun: Sene boyunca düzenlemiş olduğunuz toplantıların yeni fikirler ve bunları uygulama bağlamında bizlere çok yararlı olduğunu düşünüyorum. Sadece tıp alanında değil birçok farklı alanda yeni uygulamaları ortaya çıkarmış ve bu uygulamaların markalaşmasını sağlamış hem gelenekçi hem de yenilikçi birçok konuşmacıyla bir arada bulunma şansımız oldu. Bu çeşitliliğin sağlanmış olması bu toplantıların en güzel yanıydı.

Barkın Erdoğan: Misafir ettiğimiz uzmanların konuştukları konularının çeşitli olması ekibin zinde kalmasını ve yeni bilgilere esnek olmasını sağlıyor. Girişim, Estetik, Biyokimya, 3D Printing gibi ana temalarda çeşitliliğin sağlanması ve aynı temalarda konuşmaların sürekli tekrar etmemesinin tüm ekip için güzel bir avantaj olduğunu düşünüyorum.

Son güncelleme tarihi: 29/01/2020
×
Arama yapmak için ENTER tuşunu kullanabilir, ▼/▲ tuşları ile önerilenler arasında seçim yapabilir ve ESC tuşu ile kapatabilirsiniz.