Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Özgür Kurt, 23-26 Nisan 2022 tarihlerinde Portekiz’in başkenti Lizbon’da düzenlenen, tüm dünyadan yaklaşık 15 bin kişinin katıldığı 32. Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Kongresi (ECCMID)’ndeki “Paraziter Hastalıklar ve Küresel Sağlık” başlıklı sempozyumda konuşmacı olarak ağırlandı.

Ülkemizde Şark Çıbanı olarak bilinen ve Leishmania cinsi parazitlerle oluşan deri enfeksiyonunun (kutanöz leishmaniasis-KL) sığınmacılar sonrası Avrupa ve Güney Amerika’daki son durumunun tartışıldığı sempozyumda, Prof. Dr. Kurt, ülkemizde özellikle son 10 yılda yapılmış çalışmalar üzerinden KL etkeni Leishmania parazitlerinin yaşadığı değişimi ve nedenlerini ortaya koyarken bu değişimin klinik tabloya etkilerine değindi. Dünyada KL’nin en sık görüldüğü on ülkeden biri olan Suriye’den son 10 yılda ülkemize gelen milyonlarca sığınmacı sonrası ülkemizde de KL sıklığının artış gösterdiğini belirten Prof. Dr. Kurt, bununla birlikte KL artışından sorumlu tek etkenin sığınmacılar olmadığını, küresel ısınmaya bağlı Anadolu’da oluşan yeni enfeksiyon odaklarının, hastalığı insanlara bulaştıran yakarcaların daha uzun süre insanlarla temas edebilmesinin ve doğada farklı Leishmania türleri arasında oluşan hibritleşmenin de KL artışına ve klinik tablolarda gözlenen değişikliklere yol açabildiğini belirtti. Mültecilerin Anadolu üzerinden Avrupa’ya gitmeye çalışmaları nedeniyle birçok enfeksiyon hastalığı gibi KL’nin de Avrupa için bir tehdit olduğunu belirten Prof. Dr. Kurt, nitekim son yıllarda Avrupa ülkelerinden bildirilen KL olgularının artış gösterdiğini söyledi. Konuşmasının sonunda, KL ve diğer enfeksiyon hastalıklarının günümüzde küresel sağlık için en önemli tehditlerden olduğunu belirten Prof. Dr. Kurt, bu nedenle küresel barışın tesis edilmesiyle insanların sığınmacı durumuna düşmekten kurtarılmalarının herkes için önemli olduğunun da altını çizdi.

Son güncelleme tarihi: 29/07/2022
×
Arama yapmak için ENTER tuşunu kullanabilir, ▼/▲ tuşları ile önerilenler arasında seçim yapabilir ve ESC tuşu ile kapatabilirsiniz.