Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi, 14 Mart Tıp Bayramı Kutlaması kapsamında, Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyoetik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Işıl Ülman’ı “Hekimlik Mesleğinde Kadınlar: Cam Tavanı Zorlayanlar” başlıklı sunumuyla 11 Mart 2020 tarihinde ağırladı.

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyoetik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Işıl Ülman, Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi’nin davetlisi olarak, 14 Mart Tıp Bayramı resepsiyonuna konuşmacı olarak katıldı. Prof. Dr. Ülman, “Hekimlik Mesleğinde Kadınlar: Cam Tavanı Zorlayanlar” başlıklı konuşmasında, tarih boyunca sağlık hizmetinde yer alan kadınları ele aldı.

Konferansta; insanlığın ilk dönemlerinden başlayarak insan sağlığı, kadın hastalıkları alanlarında var olma mücadelesini veren kadın hekim ve sağaltıcıların öyküsünü, Pesechet’ten Agnodice’ye, Trota ve Hildegard Bingen’den Salomeya Rusetkaya’ya, Madam Pizipio ve Mesani’ye tarihten örneklerle anlatıldı. Prof. Dr. Ülman, ilk diplomalı hekimler, yurt dışında Elizabeth Blackwell, Elizabeth G. Anderson, Türkiye’den Dr. Sabat, Dr. Kavalcıyan, Dr. Safiye Ali ve diğer öncü kadınların üniversiteye girmek, tıp eğitimi almak için verdikleri mücadeleyi ele aldı. Konferansta, cam tavanı aşma metaforu ile kadınların, toplumsal cinsiyet rollerini kırararak çalışma hayatında eşitlikle ve ayrımcılığa uğramadan yer alma mücadelelerini günümüzdeki etkileriyle tartışıldı.

Son güncelleme tarihi: 15/03/2020
×
Arama yapmak için ENTER tuşunu kullanabilir, ▼/▲ tuşları ile önerilenler arasında seçim yapabilir ve ESC tuşu ile kapatabilirsiniz.