Beslenme ve Diyetetik Kulübümüz tarafından düzenlenen “Gıda Katkı Maddeleri ve Risk İletişimi” sempozyumu 29 Kasım 2019 tarihinde gerçekleşti.

Beslenme ve Diyetetik Kulübümüzün gıda katkı maddelerinin standartlarını ve işlem basamakları anlatmak ve bu konu hakkındaki gündemdeki sorulara yanıt bulmak amacıyla düzenlediği etkinlikte Gıda Katkı Maddeleri Nelerdir? Gıda Katkı Maddeleri Üretim ve Denetleme Basamakları, Gıda Katkı Maddeleri Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar başlıkları konuşuldu.

Sempozyumda Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Murat Baş ve Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Toksikoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bensu Karahalil konuşmacı olarak yer aldı. Sempozyumda gıda katkı maddeleri için belirlenmiş kalite standartları ve denetleme, işlem basamakları hakkında bilgiler verildi. Sempozyum sırasında yapılan sunumlarla beraber doğru bilinen yanlışlar konuşuldu. İnteraktif şekilde geçen etkinlikte katılımcıların soruları da cevaplandırıldı.

Son güncelleme tarihi: 20/01/2020
×
Arama yapmak için ENTER tuşunu kullanabilir, ▼/▲ tuşları ile önerilenler arasında seçim yapabilir ve ESC tuşu ile kapatabilirsiniz.