Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı Medya ve Gastronomi dersi kapsamında düzenlenen “Gastronomik Söyleşiler” Nisan ayında da farklı konu ve konuşmacılarla öğrencileri buluşturdu.

Aşçılık Programımızdan “Gastronominin Algısı”

Aşçılık Programımız tarafından düzenlenen “Gastronominin Algısı” başlıklı söyleşisinin konuğu Tangör Tan idi.

Tangör Tan’ın konuşmacı olarak yer aldığı söyleşi 17 Nisan 2019 tarihinde gerçekleşti. Tan, gastronominin popülerleşmesiyle birlikte gastronomi bölümlerinin ve bu bölümlere ilginin artmasının kaçınılmaz bir sonucu olarak restoran, cafe ve şeflerin arttığını; çoğu zaman yapılan işin niteliğinden fazla niceliğinin ön plana çıktığından bahsetti.

Bu alanda nitelikli iş çıkarmanın yollarından en önemlisinin ülkeyi, coğrafyayı, ürünlerini, doğru ürün ve malzemeyi ne zaman nereden tedarik etmek gerektiğini bilmek ve tabi bununla birlikte de çok çalışmak olduğuna vurgu yaptı. Ancak bilmek ve çok çalışmakla farklı açılımlar olabileceğinden ve işin sadece ‘yemek pişirmek’ ten ibaret olmadığının anlaşılmasını gerektiğinden bahsetti.

Aşçılık Programı Söyleşi: “Atıksız Mutfak”

Aşçılık Programımız tarafından düzenlenen etkinlik Didem Şenol’un konuşmacı olarak katılımıyla 24 Nisan 2019 tarihinde gerçekleşti.

Didem Şenol, katılımcılara kendi mesleki hayat hikayesinden yola çıkarak istenilen, sevilen işin yapılmasının öneminden ve bunu yaparken de çaba ve çalışmanın öneminden bahsetti. Şenol, söyleşide mevsiminde ve yerel malzemelerin kullanılması ile gıda israfının önlenmesi için atıksız mutfak projesinden bahsetti.

Konuşmacı hakkında:

Didem Şenol Tiryakioğlu, 2001 yılında New York’taki French Cullinary Institute’da aşçılık eğitimi aldı. Eleven Madison Park restoranında çalıştı. İstanbul’a döndükten sonra Nu Teras’ta “Ufak Yemekler”i yaptı. 2005-2009 yılları arasında Dionysos Hotel ‘in baş aşçılığını üstlendi. 2010 yılında ilk kitabı “Kızınız Defne’yi Oğlumuz İskorpite…” Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı. Mayıs 2010’da Karaköy’de Lokanta Maya’yı, Mayıs 2012’de de Şişhane’de Gram’ı açtı. İnternet ve anket yoluyla oylanarak seçilen Time Out İstanbul 2010 Yeme İçme Ödülleri’nde En İyi Şef Ödülü’ne layık görüldü. İkinci kitabı ‘Biraz Maya, Biraz Gram‘ aynı sene yine Yky’dan çıktı. Gram’lar 2017’de 4 şubeye ulaştı.

Son güncelleme tarihi: 03/05/2019
×
Arama yapmak için ENTER tuşunu kullanabilir, ▼/▲ tuşları ile önerilenler arasında seçim yapabilir ve ESC tuşu ile kapatabilirsiniz.