European Pressure Ulcer Advisory Panel, National Pressure Injury Advisory Panel ve Pan Pacific Pressure Injury Alliance tarafından geliştirilen "Basınç Ülserlerinin / Yaralarının Önlenmesi ve Tedavisi: Hızlı Başvuru Kılavuzu 2019 "Acıbadem Üniversitesi” tarafından Türkçe’ye çevrildi ve EPUAP web sayfasında yayımlandı.

Kılavuzun Türkçe çevirisi Acıbadem Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Berna Eren, Tıbbi ve teknik revizyonları Acıbadem Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zeynep Güven, Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülşen Tükenmez Demirci ve Acıbadem Sağlık Grubu Kardiyovasküler Cerrahi ve Yara Bakımı Uzmanı Doç. Dr. Emre Özker tarafından yapıldı.

Kılavuz, basınç yaralarının değerlendirilmesi, teşhisi, önlenmesi ve tedavisi ile ilişkili literatür taraması sırasında mevcut olan en iyi kanıtların kapsamlı bir incelemesini ve değerlendirmesini içermekte; nitelikli sağlık profesyonelleri tarafından, her bir vakaya ilişkin kendi klinik değerlendirmelerine bağlı olarak, hastanın kişisel tercihleri ve mevcut kaynaklar göz önünde bulundurularak yürütülecek uygun klinik uygulama için öneriler sunmaktadır.

Kılavuzun Türkçe versiyonu için tıklayın

Son güncelleme tarihi: 02/02/2021
×
Arama yapmak için ENTER tuşunu kullanabilir, ▼/▲ tuşları ile önerilenler arasında seçim yapabilir ve ESC tuşu ile kapatabilirsiniz.