Ana içeriğe atla

Sağlık alanında nitelikli yardımcı sağlık personeli ülkemizin en önemli İhtiyaçlarından biridir. Bu amaçla son yıllarda pek çok ön lisans programı açılmıştır. Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Programı da bu amaçla Acıbadem Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde açılmış olan 2 yıllık bir önlisans programıdır.

Bu programda iyi düzeyde bilgisayar eğitiminden geçmiş, on parmak F Klavyeyi iyi kullanan, İngilizce eğitimini standartların üzerinde almış, tıbbi terminolojiye hakim, tıbbi kayıt ve dokümanları çok iyi işleyebilen, hastalıkların ve ameliyatların uluslararası ICD–10 sistemine göre kodlamasını yapabilen, tıp ve sağlık alanındaki çeşitli dallarda yapılan bilimsel araştırmaları derleme, düzenleme ve araştırıcıların hizmetine sunma konusunda donanımlı, insan ilişkilerinde deneyimli ara elemanların sağlık sistemimize kazandırılması amaçlanmaktadır.

Program mezunları sağlık alanında hizmet veren, devlet ya da özel kurum ve kuruluşların tıbbi sekreter, tıbbi dokümanter, arşiv sorumlusu, hasta danışmanı pozisyonlarında iş imkanlarına sahip olacaklardır. Geçmişte çoğunlukla doktor, hemşire ya da bu alanda nitelikli olmayan kişiler tarafından yapılan bu görevlerin yetişen program mezunları tarafından yapılacağı düşünüldüğünde, iş imkanlarının geniş olduğu görülmektedir. Ayrıca program mezunları dikey geçiş hakkından yararlanarak lisans düzeyinde eğitim alabilme ve kariyerlerini geliştirme imkanına sahip olacaklardır.

Doç. Dr. Hakan Özveri

Program Başkanı