Ortopedik Protez ve Ortez Programı; herhangi bir nedenle kollarını veya bacaklarını kaybeden kişilere kaybettikleri uzuvlarının yerine geçebilecek estetik ve fonksiyonel protezleri; yine herhangi bir nedenle boyun, gövde, kol ve bacak fonksiyonlarını kaybeden kişilere kaybettikleri fonksiyonlarının yerine geçen, destekleyici, estetik ve işlevsel ortezleri yapacak düzeyde Ortopedik Protez ve Ortez Teknikeri yetiştirmektedir.

Ortopedik protez ortez teknikeri; ortopedik engellinin yaşı, engeli, fonksiyonel durumu, işi, sosyal durumu ve ihtiyaçları doğrultusunda, kişinin bağımsızlığını destekleyen en uygun protez veya ortezi sağlar ve onların günlük yaşam aktivitelerine katılımlarını artırır.

Üniversitemiz 2015-2016 akademik yılından itibaren ön lisans programı kapsamında, Uluslararası Protez ve Ortezciler Derneği (İnternational Society For Prosthetics and Orthotics ISPO) yeterliliklerinde Ortopedik Protez ve Ortez Teknikeri yetiştirmeye başlamıştır.

Doç. Dr. Alper Kaya

Program Başkanı

×
Arama yapmak için ENTER tuşunu kullanabilir, ▼/▲ tuşları ile önerilenler arasında seçim yapabilir ve ESC tuşu ile kapatabilirsiniz.