Bilim ve teknolojideki gelişmeler, sağlık alanında çok hızlı karşılık bularak, bilgilerimizin 18 ay gibi çok kısa sürede eskimesine neden olurken, hastalığın tanı ve tedavisin sağlanmasının da aynı hızla olmasına olanak tanımaktadır. Bilim ve teknolojideki bu gelişmelerden en fazla faydalanan alanlardan biri de Anesteziyoloji olmuştur. Ameliyat sırasında hasta yaşam parametrelerinin gelişmiş teknoloji ürünleri olan monitörlerle izlenmesinin, hasta güvenliğine çok ciddi katkı verebilmesinin, bu verileri doğru değerlendirebilen ve bu doğrultuda doğru müdahaleleri zamanında yapabilen yetişmiş insan gücüne bağlı olduğu bilinmektedir. Bu amaçla Acıbadem Üniversitesi misyonu ve vizyonu sağlıkta nitelikli insan gücünün yetiştirilmesini hedefleyen Anestezi Programı’nı öğretime açmıştır.

Acıbadem Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu kapsamında açılmış olan “Anestezi” programı, bu amaç doğrultusunda hazırlanmış, 2 yıllık bir ön lisans programıdır. Programın amacı, ameliyat öncesi hasta hazırlığını yapabilecek, ameliyat sırasında hastaya ait yaşamsal parametreleri izleyerek anestezi uzmanına yardım edebilecek, ameliyat sonrasında da hasta kontrolü ve denetimini üstlenebilecek, bilgi ve donanımda sahip, takım çalışmasının önemini benimsemiş, çağdaş teknikerler yetiştirmektir.

Program mezunları “Anestezi Teknikeri” unvanına sahip olacaktır. Üniversite ve devlet hastaneleri ve özel hastanelerde ameliyathane, yoğun bakım üniteleri ve ağrı kliniklerinde anestezi uzman doktorunun gözetim ve denetiminde iş olanaklarına sahip olacaklardır.

Güçlü bir akademik kadroya ve teknolojik alt yapıya sahip olan Yüksekokul’da, bugünün öğrencileri ile birlikte, sağlıkta nitelikli insan gücünü oluşturmak amaçlanmaktadır.

Prof. Dr. Fevzi Toraman

Program Başkanı

×
Arama yapmak için ENTER tuşunu kullanabilir, ▼/▲ tuşları ile önerilenler arasında seçim yapabilir ve ESC tuşu ile kapatabilirsiniz.