Bulunan Sonuç İçin Başlık ve Bağlantı Bulunan Sonuç İçin Açıklama
Bulunan Sonuç İçin Başlık ve Bağlantı Bulunan Sonuç İçin Açıklama

Sıkça Sorulan Sorular

1.Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi ne zaman kuruldu, eğitime ne zaman başladı?

Fakültemiz 2007 yılında kuruldu. 2007-2009 yılları arasında fakülte alt yapısı ve öğrenim planları hazırlandı. İlk öğrencilerimiz ise 2009-2010 ders yılında eğitime başladı.

2.Tıp Fakültesi mezun verdi mi?

Evet. İlk mezunlarımızı 2014-2015 akademik yılında verdik.

3.Bugüne kadar kaç kişi mezun oldu, kaç kişi TUS Sınavı'nı kazandı?

Bugüne kadar,2015’te 20, 2016’da 47 ve 2017’de 77 olmak üzere toplam 144 öğrencimiz mezun oldu. İlk iki mezun grubumuzun üçte birinden fazlası Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ile istedikleri uzmanlık programına yerleştiler.

4.Tıp Fakültesi'nin 2017- 2018 yılı için öğrenci kontenjanı kaç kişidir?

2017-2018 akademik yılında tüm öğrencilerimiz tam burslu ve %50 burslu olacaktır. Fakültemize tam burslu 30, %50 burslu 40 öğrenci olmak üzere toplam 70 öğrenci alınacaktır.

5.Eğitim dili nedir?

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim dili İngilizcedir.

6.İngilizce yeterlilik sınavı var mı? Hazırlık okumadan birinci sınıfa başlamanın koşulları neler?

LYS sınav sonucuna göre, Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne giriş hakkı kazanan öğrenciler Kayıt için gelirken varsa beraberlerinde yabancı dil sınav sonuç belgelerini (TEOEFL vb.) getirmelidir. Acıbadem Üniversitesi Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı'na eşdeğer olan sınavlar ve puanlarına buradan erişebilirsiniz. AYES (Acıbadem Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı) taban başarı notu 70'dir. Bu sınavda başarılı olan öğrenciler ile yukarıdaki linkte belirtilen sınavlardan yeterli puana sahip olan öğrenciler İngilizce hazırlık programından muaf sayılırlar.

7.İngilizce yeterliliği olmayan öğrenciler için Hazırlık Okulu var mı?

Evet. İngilizce sınavlarında yeterlilik gösteremeyen öğrencilerin Acıbadem Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu'nda eğitim almaları gerekmektedir.

8.Tıp Fakültesi için burs olanakları nelerdir?

2017- 2018 akademik yılı için %100 burslu kontenjanı 30 öğrencidir. %100 burslu olarak yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs eğitim ücretini kapsar. 2017- 2018 akademik yılı için %50 burslu kontenjanı ise 40 öğrencidir. %50 burslu olarak yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs eğitim ücretini kapsamaktadır. 

Tam burslu olarak Tıp Fakültesi'ne yerleşen ve yerleştirildiği puan türünden LYS başarı sıralamasında ilk 500 içinde yer alan öğrencilere Acıbadem Üniversitesi Üstün Başarı Bursu verilmektedir Bu burs, eğitim - öğretim ücretini, masraflarına katkı olarak 9 ay süreyle aylık 1000 TL burs desteğini, eğitim günlerinde öğle yemeğini, ihtiyaç olması halinde, konukevinde iki kişilik odalarda ücret ödemeden kalmasını içermektedir.

 %50 burslu kontenjanına yerleşen öğrenciler aşağıdaki koşulları sağlamaları ve ilk kayıtta ilgili belgeleri ibraz etmeleri halinde geri kalan eğitim ücretinden muaf kabul edilerek %100 burslu okuma hakkı elde edebilirler. Ayrıca; öğrenciler Kerem Aydınlar Vakfı Destek Bursu Programı'na başvurabilir. Burslar hakkında daha ayrıntılı bilgi için Burs Olanakları’nı inceleyebilirsiniz.

9.Eğitim nerede yapılmaktadır?

İngilizce Hazırlık Programı ve 3 yıl süren Faz I, Acıbadem Üniversitesi Kerem Aydınlar Kampüsü'nde yürütülmektedir. 4. Sınıftan itibaren eğitim Acıbadem Üniversitesi afiliye Acıbadem Atakent ve Maslak hastanelerinde  devam etmektedir. Ayrıca  altı yıl boyunca Toplumda Tıp Eğitimi kapsamında Gaziosmanpaşa ve Ümraniye bölgelerinde protokol ile belirlenmiş Aile Sağlığı Merkezleri de eğitim sahaları olarak değerlendirilmektedir. Faz II ve III’te, yani klinik staj ve intörnlük döneminde Kamu Hastaneleri ile imzalanan protokol ile  öğrenciler stajlarının bir bölümünde 2. Basamak sağlık hizmeti verilen kurumlardaki sağlık hizmetini de gözlemleme şansına sahip olabilmektedir.

10.Üniversitenin eğitim ve araştırma hastanesi nerede ve olanakları nelerdir?

Acıbadem Üniversitesi'nin Atakent ve Maslak olmak üzere iki tam teşekküllü Eğitim ve Araştırma Hastanesi bulunmaktadır. Öğrencilerimiz 4. yıllarından itibaren klinik eğitim ve stajlarını burada gerçekleştirmektedir.

11.Tıp Fakültesi'nin eğitim programı nasıldır; biraz daha bilgi verebilir misiniz?

Güçlü bir akademik kadroya sahip olan fakültemizin amacı öğrencilerimizi birçok alanda bilimsel bilgi, uygulama yeteneği ve davranışsal becerileri kazandıracak en yüksek profesyonel standartlarda eğitmek ve yüksek kalitede sağlık hizmeti yeteneği ile birlikte yüksek seviyede bilimsel merak kazandırmaktır. Fakültemizde eğitim dili İngilizce'dir ve eğitim programı Temel ve Klinik Bilimler, Klinik Stajlar ve İntörnlük olmak üzere 3 fazdan oluşmaktadır. 

Entegre müfredat üzerine kurulu olan programda yer alan ders kurullarında, hücre gibi en basit birimlerden kompleks sistemlere ve patolojilerine kadar organizmadaki sistemler bir bütünlük içinde ele alınmaktadır. Ayrıca Mesleki ve Klinik Beceriler programı olarak adlandırılan, tıbbi profesyonelliğe giriş programı ile tıp mesleğinin uygulamasında gerekli olan bilgi ve beceriler de öğrencilere kazandırılmaktadır. Bu program, öğrencilerin klinik dönemde gerçek hasta ile karşılaşmayı kolaylaştırıcı iletişim becerisi uygulamalarının yanı sıra, aile sağlığı merkezlerindeki saha eğitimleri ile zenginleştirilmiştir ve ayrıca entelektüel beceriler ve insani değerlerin geliştirilmesine de olanak sağlamaktadır. 

4 ve 5. Sınıflarda yapılmakta olan Klinik Stajlarda öğrenciler hastane ortamında ayaktan ve yatan hastalarla birebir karşılaşmakta ve klinik bilgi ve becerilerini geliştirmektedirler. İntörnlük döneminde ise bir yıl boyunca hastanede ve sahada öğretim üyelerinin gözetiminde hekimlik yaparak bu yıla kadar edinmiş oldukları bilgi ve becerileri bir arada ve eksiksiz uygulama imkânı bulmaktadırlar.

12.Tıp Fakültesi'nin akreditasyonu var mı?

Evet. Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıp Eğitimi Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (TEPDAD) tarafından 2023 yılına kadar akredite edildi.

Tıp Fakültemiz, ilk mezunlarını verdikten sonra Ocak 2016 tarihinde Dünya Tıp Eğitimi Federasyonu (WFME) ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından tanınan Tıp Eğitimi Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği’ne (TEPDAD  başvurmuştur.

Tıp Fakültemizin, Mezuniyet Öncesi Tıp Eğitimi Programı’nın,  Mezuniyet Öncesi Tıp Eğitimi Ulusal Standartları’nı karşıladığı saptanmış ve 10 Nisan 2017 tarihinde kurul tarafından alınan karar doğrultusunda 2023 yılına kadar akredite edilmiştir.

13.Yurtdışı eğitim olanakları ve Erasmus imkânı var mı?

Evet var. Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin, Erasmus Programı kapsamında Almanya, Avusturya, Hollanda, Slovenya, Yunanistan, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti ve Litvanyadaki birçok seçkin üniversite ile ikili anlaşmaları bulunmakta ve öğrenci hareketliliği gerçekleştirilmektedir. Yurtdışı olanakları için daha fazla bilgiye buradan erişebilirsiniz.

14.Tıp Fakültesi'nde okurken yandal yapma imkânı var mı?

Acıbadem Üniversitesi öğrencileri gereken başarı koşullarını yerine getirmesi halinde fakültelerin kontenjan açtıkları bölümlerde yandal yapabilme olanağına sahip. Tıp Fakültesi öğrencileri, 2017-2018 ders yılı içinde başvurmaları halinde Psikoloji, Sağlık Yönetimi ve Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümlerinde yan dal eğitimi yapabilmektedir.

15.Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne başka bir Tıp Fakültesi'nden yatay geçiş mümkün mü?

Evet. Yatay geçiş ve başvuru koşulları hakkında ayrıntılı bilgiyi buradan erişebilirsiniz.

16.IB, ABITUR, MATURA, SAT gibi sınav sonuç belgesi ve diplomalarına sahip öğrencilere burs imkânı var mı?

Evet. Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi %50 burslu kontenjanına yerleşen öğrenciler, koşulları sağlamaları ve belgeleri ibraz etmeleri halinde geri kalan eğitim ücretinden muaf kabul edilerek %100 burslu okuma hakkı elde edebilirler. Bu diplomalar ya da sınav sonuçlarına sahip adayların burs olanaklarıyla ilgili olarak ayrıntılı bilgiye buradan erişebilirsiniz.

17.Yurtdışı/yabancı öğrenci başvurusu için ne yapmam gerekir?

Yurtdışından Öğrenci Kabulü ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

18.Üniversitenizin yurdu var mı?

Kampüse çok yakın mesafede, Acıbadem Üniversitesi Öğrenci Konukevi bulunmaktadır; ayrıntılı bilgiye buradan erişebilirsiniz.

19.Öğrencilerin fakülte hayatı nasıl, ne tür çalışmalar, etkinlikler yapıyorlar?

Tıp Fakültesi öğrencilerinin üye oldukları, kurucu oldukları çeşitli Öğrenci Kulüpleri bulunmaktadır. Kulüpler hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.Tıp Fakültesi öğrencilerinin üye oldukları, kurucu oldukları çeşitli Öğrenci Kulüpleri bulunmaktadır. Kulüpler hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.BİZEULAŞIN
Kayışdağı Caddesi No:32, 34752
Ataşehir / İstanbul