En iyi kullanım için javascript kullanımını aktifleştirin.

İngilizce Hazırlık

Lisans, Önlisans Programları'nda Dil Eğitimi

İngilizce Hazırlık Programı

Öğrenim dili İngilizce olan lisans programlarında eğitim alacak öğrenciler yeni akademik yıl başlamadan önce Acıbadem Üniversitesi İngilizce Yeterlilik ve Düzey Belirleme Sınavı’na (APPT/Acıbadem Proficiency and Placement Test) girerler. Bu sınavda başarılı olan ya da aşağıda yer alan sınavlardan (son üç yıla ait) belirtilen puan ve üstüne sahip olan öğrenciler İngilizce Hazırlık Programı’ndan muaf olurlar.

İngilizce düzeyi yeterli olmayan öğrenciler APPT sonuçlarına göre gruplandırılmış sınıflara yerleştirilirler ve yoğun İngilizce Hazırlık Programı’nda eğitim alırlar. Bu programı başarıyla tamamlayan lisans öğrencileri bölümlerine devam ederler.

Geçerliliği kabul edilen diğer sınavlar:

SINAVLAR KABUL EDİLEN TABAN PUANLAR GEÇERLİLİK SÜRELERİ
YDS / e-YDS * 85 5 yıl
PEARSON PTE Academic 67 2 yıl
TOEFL-IBT** 80 (Test) / 20 TWE 2 yıl
CAE C 3 yıl

* YDS ve/veya e-YDS sınavından 85 ve üzeri alan öğrencilerin İngilizce Hazırlık Programından muaf olabilmeleri için APPT/ ACEPT speaking ve writing sınavlarına da girerek en az 70 almaları gerekmektedir.

**a) Kurumsal TOEFL sınav sonuçları kabul edilmemektedir. Sadece devlet üniversitelerindeki sınav merkezlerinden alınan TOEFL-IBT sonuçları geçerlidir.

**b) TOEFL-IBT sınavına yurt dışında girip toplam puanı 80 ve üzerinde öğrencilerin sınavın kabulü için Yabancı Diller Bölümü, İngilizce Hazırlık Programı tarafından yapılacak olan APPT/ ACEPT speaking ve writing sınavlarına da girerek en az 70 alması gerekmektedir.

**c) Kayıt sırasında üniversiteye sunulan veya doğrudan İngilizce Hazırlık Programına gönderilen Türkiye veya yurtdışından alınan TOEFL IBT belgelerinde Acıbadem Üniversitesi’nin kurum kodu olan C173 olması gereklidir. Bu kod olmayan belgeler kabul edilmeyecek olup, ilave sonuç belgeleri TOEFL merkezinden Sonuç Belgesi Talep Formu (Score Report Request Form) ile talep edilebilir.

Lisans, Önlisans Programları'nda Dil Eğitimi

Öğrenim dili Türkçe olan lisans programlarında öğrencilerin İngilizce dil yeterlilikleri İngilizce Yeterlilik ve Düzey Belirleme Sınavı (APPT/Acıbadem Proficiency and Placement Test) ile belirlenir.

Üniversiteye yeni kayıt yaptıran öğrenciler akademik yıl başlamadan önce APPT Sınavı’na girerler ve bu sınavın sonucuna göre ilgili İngilizce dersinden muaf olurlar. Muaf olamayan öğrenciler seviyelerine göre haftada 5 saat olmak üzere İngilizce dersi alırlar. İlk üç yıl sonunda “Genel İngilizce” derslerinin başarıyla tamamlanması ile hedeflenen İngilizce dil yeterliliği düzeyi B1‘dir. Son yıl tüm öğrenciler Özel Amaçlı İngilizce/ESP dersini alırlar.

Önlisans programlarının öğrenim dili Türkçe’dir. 3. ve 4. dönemde öğrencilere Mesleki İngilizce dersi verilir.

BÖLÜM HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ İSTİYORUM


Acıbadem Üniversitesi Kerem Aydınlar Kampüsü

Kayışdağı Cad. No:32 Ataşehir/İSTANBUL

0216 500 44 44