Doç. Dr. Belma Bekci <br> <strong>Bölüm Başkanı</strong>
Doç. Dr. Belma Bekci
Bölüm Başkanı

Psikoloji bilimi çeşitli biçimlerde topluma katkıda bulunur ve yaşamımıza farklı düzeylerde dokunarak geliştirir; zenginleştirir. Psikoloji bilimin bilgi birikimi bugünün toplumları için önemlidir. Çevremizdeki toplumsal olguları derinlemesine kavramada; çalışılan işyerinde iş verimliliğini ya da iş güvencesini arttırmada; ruhsal sıkıntıları olan bireylerin değerlendirilmesi ve tedavisinde; reklamcılıkta kullanılabilen eşik altı mesajların etkinliğini araştırmada; sporcuların motivasyonları ve başarıları arttırmada yada suça meyilli kişilerin değerlendirilme ve rehabilitasyonunda; ağır bir kaza geçirmiş bireyin yitirdiği bilişsel işlevlerin tespitinde hep Psikologlara ihtiyaç vardır.

Bir bilim olarak Psikoloji zihinsel, duygusal ve davranışsal süreçleri inceler. Psikolojinin pek çok temel alt bilim dalı vardır: gelişim psikolojisi, deneysel psikoloji, sosyal psikoloji, klinik psikoloji, endüstri-örgüt psikolojisi, sağlık psikolojisi, bilişsel psikoloji, adli psikoloji , nöropsikoloji, spor psikolojisi, trafik psikolojisi gibi. Psikoloji biliminde eğitim alan bir kişinin uygulamalı alanlardan önce Psikolojinin temel alanları hakkında bilgi sahibi olması; araştırma ve istatistik bilgisi edinmesi gerekir. Daha sonra psikoloji öğrencileri dört yıllık eğitimlerinin üzerine yüksek lisanslarını yaparak ilgi duydukları ve başarılı olacaklarını düşündükleri alanlardan birinde uzmanlaşabilirler. Arzu ederlerse alanda çalışıp uygulamacı olabilirler; ya da eğitimlerine devam edip araştırmacı ya da akademisyen olabilirler.

Acıbadem Üniversitesi Psikoloji Bölümü 2013-2014 öğretim yılında açılmış, ama öğrencilerine en üst düzeyde eğitsel olanak sağlamayı hedefleyen bir bölümdür. Etik, bilimsel ilkelere inanan, kendi uzmanlık alanlarında dersler veren akademik personeli ve şehrin merkezinde öğrenci için pek çok imkanı sunan fiziki yapısı, laboratuvarları, kütüphanesi, spor olanağı ve Acıbadem Hastaneleri’nin akademik olanakları ile iddialı bir bölüm olmak hedefini taşımaktadır.

×
Arama yapmak için ENTER tuşunu kullanabilir, ▼/▲ tuşları ile önerilenler arasında seçim yapabilir ve ESC tuşu ile kapatabilirsiniz.