Prof. Dr.

Alpay Özcan

Meslek Yüksekokulu Biyomedikal Cihaz Teknolojisi

Alpay Özcan Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği ve Matematik Bölümleri çift anadal programlarını bitirmiştir. Yüksek lisans derecesini Doğrusal Denetleyici Tasarımına Yeni Bir Bakış başlıklı tez çalışmasıyla Imperial College of Science, Medicine and Technology Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden Kontrol Sistemleri dalında almıştır. Daha sonra Washington University in Saint Louis'de Sistem Bilimi ve Matematik dalında yüksek lisans ve doktora derecelerini Elektrik Dağılım Ağlarında İşleyebilirlik Sınırının Hesaplanması adlı doktora tez çalışmasıyla elde etmiştir. Bu süre içinde bölümün robotik ve hesaplama laboratuvarlarının müdür yardımcılıklarını yapmıştır.

Doktora derecesinin ardından aynı bölümde DARPA destekli ardışık oyun kuramının savaş oyunlarına uyarlanması içerikli projede bir yıl araştırmacı olarak çalışmıştır. Projenin sonuçlanmasından sonra aynı üniversitenin Tıp fakültesinde Mallinckrodt Institute of Radiology bölümünün Biomedical MR laboratuvarında göreve başlamış ve yardımcı doçentliğe kadar yükselmiştir. Bilimsel araştırmalarına devam ederken yönetim kademesinde laboratuvarın ve projelerinin bilişim bölümlerinin yöneticisi olarak çalışmış ve sağlık alnında bilişim konusunda deneyim kazanmıştır. Bu dönemde Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) ve uygulamaları üzerine çalışmış ABD National Institutes of Health (NIH) destekli pediatrik beyin gelişimi ve Multiple Sclerosis projelerine destek vermiştir. Kendi bilimsel çalışmalarını kalp MR görüntülerinin analizi, MR uyumlu robotik sistemler, Difüzyon MR'ının eniyilenmesi ve yeniden modellenmesi, ve çok kipli görüntüleme yöntemleri ve bunun kanser görüntülenmesine uygulanması üzerine yoğunlaştırmıştır.

On bir yıl sonunda Alpay Özcan 2011 yılında Virginia Tech'in Arlington Innovation Center: Health Research araştırma merkezine katılmıştır. Burada ABD Savunma Bakanlığı destekli çok uluslu (ABD, Güney Kore) Neuroperformance projesinde yardımcı doçent olarak görev almıştır. Uykusuzluğun sinir sistemi ve insan performansı üzerindeki etkilerini araştıran bu projeye eş zamanlı olarak Dr. Özcan National Cancer Institute'de (NCI) konuk araştırmacı olarak çok kipli resimlemenin prostat kanserine kendi geliştirdiği yöntemle uygulanması konusunda çalışmıştır. Aynı doğrultuda Memorial Sloan Kettering Cancer Center ile böbrek kanserinin MR görüntülenmesi üzerine çalışmaları bulunmaktadır. Prof. Dr. Alpay Özcan Ocak 2016'dan beri Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi'nde çalışmalarını Mayıs 2019 itibarıyla Meslek Yüksek Okulu, Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Bölüm'ünde Profesör olarak devam ettirmektedir.

Yukarıdaki ilgi konularının yanında son yıllarda sinir bilimi ve işlevsel MR görüntülemeye sistem kuramı yaklaşımları üzerinde araştırmalar yapmaktadır. On dokuz (SCI) uluslararası makalesi, yirminin üzerinde uluslararası bildirisi bulunan Dr. Özcan geçmişte konuşmacı/profesör olarak NIH; McLean Hastanesi, Harvard Ü.; Université Paris XII-Val de Marne; FULTRA Arjantin; Incheon Ü., Güney Kore, gibi uluslararası araştırma birimleri ve üniversitelere davet edilmiştir.

-
×
Arama yapmak için ENTER tuşunu kullanabilir, ▼/▲ tuşları ile önerilenler arasında seçim yapabilir ve ESC tuşu ile kapatabilirsiniz.