En iyi kullanım için javascript kullanımını aktifleştirin.

Moleküler Biyoloji ve Genetik (İngilizce)

Moleküler Biyoloji ve Genetik (İngilizce) Bölümü

Moleküler Biyoloji ve Genetik (İngilizce) bilim dalı, özellikle genetik, biyokimya ve hücre biyolojisinin gelişmesi ile ortaya çıkmış, son zamanlarda adını sıklıkla duyuran ve yüzyılımızın en hızlı ilerleyen bilim dallarındandır. İnsanoğlu kendisi gibi yaşayan varlıklara yüzyıllardır ilgi duymuş nasıl dünyaya geldiklerini, nasıl yaşayıp, çoğaldıklarını araştırmıştır. İnsan Genom Projesi'nin tamamlanması ve buna paralel olarak farklı disiplinlerdeki hızlı gelişme ile artık bu ilgi salt bir merak olmaktan çıkıp, üretilen bilgi, sağlıktan, çevreye, tarım, hayvancılık ve enerji dahil pek çok sektörde önemli bir itici güç haline gelmiştir. Modern biyoteknolojik ürünlerin tümü moleküler biyolojideki bilgi birikimine ve genetik mühendisliği uygulamalarına dayanmaktadır.

Sağlık alanında ülkemizin lider gruplarından olan "Acıbadem Sağlık Grubu" şirketleri, tıp fakültesi, meslek yüksekokulu, hastaneleri ve ileri teknolojiler kullanılan genetik, moleküler genetik, biyokimya, mikrobiyoloji, kök hücre laboratuvarları gibi gelişmiş klinik laboratuvarları sayesinde öğrencilere disiplinler arası gözlem, araştırma ve uygulama olanakları sunmaktadır. Moleküler Biyoloji ve Genetik (İngilizce) Bölümü, bilimin bu itici gücü sayesinde öğrencilerimizin icat eden, araştıran, geliştiren ve uygulayan bilim adamları olarak yetiştirilmesi için önemli bir başlangıç noktasıdır.

Ülkemizde Moleküler Biyoloji ve Genetik (İngilizce) alanında yetişmiş uzman kişiler sınırlıdır. Bilimsellikte globalleşen dünyada üniversiteler arası bilgi alışverişi ve işbirliği içinde bulunmayı amaçlayan araştırmacıların yetiştirilmesini hedeflemekteyiz. Öğrencilerimizin Amerika ve Avrupa'daki önemli üniversitelerin lisansüstü programlarına devamları motive edilmekte ve fakültemizde açılacak yüksek lisans programları ile de öğrencilerimizin, hedeflediğimiz ve ülkemizin ihtiyacı olan bilim adamları olarak (doktoralı araştırmacı) yetiştirilmesine katkıda bulunulacaktır. Bu amaçla, yurtdışı öğrenci değişim programları ile öğrencinin yurtdışı çalışmaları ve tecrübesi desteklenecek, ulusal ve uluslararası kongrelere katılımları sağlanacaktır. Böylece, en gelişmiş bilgi ve tecrübeyle donanmış, aranılan elemanlar yetiştirilecektir.

Üniversitemizde "Moleküler Biyoloji ve Genetik (İngilizce) Bölümü"nün açılması, Türkiye'nin bu alandaki bilgi birikimini ve bilim dünyasındaki tanınırlığını arttırmanın yanı sıra, ülkemiz sağlık sektörünün ihtiyacı olan üstün donanımlı insan gücü açığının kapatılmasına da katkı sağlayacaktır. Bölümümüzü benzerlerinden ayıran en önemli fark temel bilim araştırmalarının yanı sıra, klinik uygulamalara da ağırlık verilmesi ve bunu yaparken öğrencilerimizin Acıbadem Üniversitesi ve Acıbadem Sağlık Grubuna ait imkânlardan da faydalanabilmesidir. Son derece modern laboratuvar imkanları ve fiziki alt yapı sayesinde, laboratuvardan kliniğe kadar uzanan yolculukta, özellikle sağlık alanında dünyanın önde gelen çalışmalarını yapabileceğiz.

Eğitimini tamamlayan öğrenciler, üniversiteler ile araştırma merkezleri gibi tüzel ve özel kuruluşlarda araştırmacı olarak görev yapabilmektedir. Genetik hastalıkların tanı ve tedavi merkezleri gibi tıp fakülteleri ve sağlık sektöründe, gıda ve tarım gibi biyoteknoloji gerektiren alanlarda, transgenik hayvan üretimi dahil birçok laboratuvarlarda deneyimli elemanlar olarak çalışabilmektedirler.

BÖLÜM HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ İSTİYORUM

BÖLÜM MEZUNU DİYOR Kİ...

BÖLÜM MEZUNU DİYOR Kİ... JANE DOE 2014 Tıp Fakültesi Mezunu Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Maecenas tempor erat a suscipit lacinia. Sed nec ex non ex auctor tincidunt. Proin ultricies, quam in tincidunt gravida, lorem arcu feugiat elit, ut facilisis ex magna eu nunc. Donec imperdiet magna at nisl tincidunt, et vestibulum mi aliquet. Sed sed risus vitae augue gravida imperdiet. Vestibulum convallis ligula eu leo semper accumsan. Ut pellentesque egestas leo, in eleifend massa cursus ut. Aliquam sollicitudin ornare sem, et aliquet nulla. Aenean efficitur accumsan fermentum. Nam quis risus arcu.

AKADEMİK KADRO

  • Prof. Dr. M. Cengiz YAKICIER Prof. Dr. M. Cengiz YAKICIER Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı, Moleküler Biyoloji ve Genetik (İngilizce) Bölüm Başkanı
  • Prof. Dr. M. Cengiz YAKICIER Prof. Dr. M. Cengiz YAKICIER Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı, Moleküler Biyoloji ve Genetik (İngilizce) Bölüm Başkanı
TÜMÜNÜ GÖR

Acıbadem Üniversitesi Kerem Aydınlar Kampüsü

Kayışdağı Cad. No:32 Ataşehir/İSTANBUL

0216 500 44 44