En iyi kullanım için javascript kullanımını aktifleştirin.

Akademik Kadro

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü

Günümüzde birçok tıbbi cihaz ve sistemin kullanımı hastaların tanı ve tedavisi için sağlık alanına sunulmuştur. Hekimlerin 20-30 yıl öncesiyle kıyaslandığı zaman tıbbi cihazlara olan ihtiyaçları artmıştır ve her geçen gün artmaktadır. Önemli olan ilgili hekim tanı koyarken tıbbi cihazların doğru tanı koymada yardımcı olmaları ve hastaları tedavi ederken yan etkilerinin en aza indirgemelerinin sağlanmasıdır.

Üniversitemizde yetiştirmeyi hedeflediğimiz Biyomedikal Teknikerlerinin en önemli görevi; tıbbi cihazların yukarıda sıralanmış olan fonksiyonlarını tam olarak yerine getirebilmelerinin sağlanması için gereken test metodolojilerinin bilinmesi, bakım onarımlarının yapılması ve takibi konularında sağlık sistemine destek vermeleridir.

Öğrencilerimiz bu konuları öğrenirken ülkemizde mevcut olan mevzuat hakkında da bilgilendirilir.

Toplam insan nüfusunda ki artış ve insan ömrünün uzaması nedeniyle sağlık alanındaki yatırımlar da buna paralel olarak her geçen gün artmaktadır. Acıbadem Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü ülkemizde sağlık sektöründe ürün ve hizmet üreten özel ve kamu kuruluşlarında görev yapmaları amacıyla Biyomedikal Teknikerleri yetiştirmeyi hedeflemektedir. Biyomedikal Cihaz Teknolojilerini ilgilendiren konu başlıklarını genel olarak aşağıdaki şekildedir.

Tıbbi cihazların;

 • Tasarım ve üretim aşamalarında bulunulması,
 • Muayene, kabul ve kontrol süreçlerinin gerçekleştirilmesi,
 • İlgili sağlık kuruluşlarında kurulumlarının yapılması,
 • Test ve kalibrasyonlarının yapılması,
 • Ulusal ve uluslararası düzeyde belirlenmiş referans değerlere uygun olarak çalışmasının sağlanması,
 • Uygulama eğitimlerinin hekim veya sağlık çalışanlarına verilmesi,
 • Periyodik bakım ve kontrollerinin takibi,
 • Arızalanması durumunda müdahale edilerek, sorunlarının giderilmesi,
 • Envanterinin güncelleştirilmesi.

Acıbadem Üniversitesi olarak Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Meslek Yüksekokulu Bölümü ile yukarıda bahsi geçen tüm süreçler için donanımlı ve yetkin Biyomedikal Cihaz Teknisyenleri yetiştirmeyi hedeflemekteyiz. Bu doğrultuda eğitim süresince öğrencilerimiz teorik dersler ile cihazların kullanım amacı, çalışma prensipleri ile ilgili uygulamalı eğitim alacaklardır. Uygulamalı derslerimiz sayesinde öğrencilerimiz, teorik bilgilerini laboratuvarlarda ve cihaz başında bizzat tatbik etme imkânına kavuşacaklardır.

Bu amaçla müfredatımız;

 • Temel bilimler,
 • Elektrik ve elektronik dersleri,
 • Anatomi ve fizyoloji dersleri,
 • Tıbbi cihazları ayrı ayrı anlatan uygulamalı dersler,
 • Yabancı dil,
 • Tıbbi cihazların satın alma, muayene ve test işlemleri konusunda öğrencilerimizi bilgilendiren zengin bir içerik arz etmektedir.

Bununla birlikte sağlık sektöründeki düzenleme, yönetmelikler ve son gelişmeler yakından takip edilerek ders içerikleri sürekli güncellenmektedir.

Dünyanın konusunda en kapsamlı ilk üç merkezinden biri olan üniversitemizin CASE adı verilen medikal simülasyon merkezi sanal bir hastane olarak dizayn edildiğinden, bu merkezde öğrencilere birçok tıbbi cihazın klinikte kullanım endikasyonları hakkında bilgiler verilerek eğitim esnasında hem tıbbi cihazların pratikteki kullanımlarını, hem de tıbbi cihazlardaki problemlerin hasta üzerinde ne gibi sonuçlar doğurabileceğini hasta simülatörleri yardımıyla öğrenilmesi sağlanır. Programın ilk iki yarıyılında CASE yoğun olarak kullanılıp, tıbbi cihazların aplikasyon alanları ile ilgili eğitimler pratik dersler kapsamında ilgili laboratuvarda verilir. Bu deneyimlerin pekiştirilmesi için öğrencilerimize üniversitemizin afiliye hastanesinde ve sektörün önde gelen firmalarında saha çalışmaları yapmanız da sağlanmaktadır.

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü'nden mezun öğrencilerimiz "Meslek Yüksekokulları ve Açık Öğretim Ön Lisans Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik" hükmü uyarınca kontenjan açıldığı takdirde dikey geçiş sınavı (DGS) ile ilgili lisans programlarına kayıt hakkı kazanabilmektedirler.

BÖLÜM HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ İSTİYORUM

BÖLÜM MEZUNU DİYOR Kİ...

BÖLÜM MEZUNU DİYOR Kİ... JANE DOE 2014 Tıp Fakültesi Mezunu Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Maecenas tempor erat a suscipit lacinia. Sed nec ex non ex auctor tincidunt. Proin ultricies, quam in tincidunt gravida, lorem arcu feugiat elit, ut facilisis ex magna eu nunc. Donec imperdiet magna at nisl tincidunt, et vestibulum mi aliquet. Sed sed risus vitae augue gravida imperdiet. Vestibulum convallis ligula eu leo semper accumsan. Ut pellentesque egestas leo, in eleifend massa cursus ut. Aliquam sollicitudin ornare sem, et aliquet nulla. Aenean efficitur accumsan fermentum. Nam quis risus arcu.

AKADEMİK KADRO

 • Yrd. Doç. Dr. Aylin Hasbay BÜYÜKKARAGÖZ Program Başkanı
 • Yrd. Doç. Dr. Aylin Hasbay BÜYÜKKARAGÖZ Program Başkanı
TÜMÜNÜ GÖR

Acıbadem Üniversitesi Kerem Aydınlar Kampüsü

Kayışdağı Cad. No:32 Ataşehir/İSTANBUL

0216 500 44 44