Bulunan Sonuç İçin Başlık ve Bağlantı Bulunan Sonuç İçin Açıklama
Bulunan Sonuç İçin Başlık ve Bağlantı Bulunan Sonuç İçin Açıklama

“Klinik Araştırmalar” konulu 7. Sektör Buluşması gerçekleşti

Son Güncelleme: 10.05.18

Acıbadem Üniversitesi Sağlık Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından, ulusal ve uluslararası sağlık politikalarına katkı sağlamak üzere yapılan çalışmalar kapsamında düzenlenen Sektör Buluşmaları’nın yedincisi, 7 Mayıs 2018 Pazartesi günü 14:30-17:00 saatleri arasında Kerem Aydınlar Kampüsü Konferans Salonu’nda “Klinik Araştırmalar” konulu panel gerçekleştirilmiştir.

Klinik araştırmalar, tıbbi bilgi elde etmek, bilimsel sorulara yanıt bulmak, hastalıkları önlemenin ya da tedavi etmenin daha iyi yollarını tespit edebilmek, insanların kullanımı açısından yeni ilaçların, tıbbi cihazların, tanı ve tedavi yöntemlerinin yaygın olarak kullanılmaya başlanmadan güvenliğini, etkililiğini ve yan etkilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilen bilimsel çalışmalardır. 

Uzun bir süreç içeren, büyük bilgi birikimi ve deneyim gerektiren klinik araştırmalar, in vitro ve hayvan çalışmalarının tatmin ediciliği kanıtlandıktan sonra gönüllü hasta veya sağlıklı kişilerin katılımıyla gerçekleşmektedir. Hayvan deneyleri ile elde edilen bilgilerin doğrudan insana uygulanamayacağı gerçeğinin yanısıra insanlar üzerinde yapılan araştırmaların etik ilkeler çerçevesinde yapılmasının da gerekliliği göz önüne alındığında konunun önemi kendiliğinden ortaya çıkmaktadır.

Acıbadem Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Ahmet Şahin ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yasemin Alanay ile öğretim üyelerinin izlediği ve ülkemizde klinik araştırmaların kamu, özel ve akademik bakış açısı ile ele alındığı panele, Uluslararası Klinik Araştırma Merkezleri Ağı Başkanı Prof. Dr. A. Yağız Üresin, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Klinik Araştırmalar Dairesi’nden Mol. Bio. Gökhan Özkan, TÜSEB Türkiye Sağlık Politikaları Enstitüsü Uzmanı Dr. Birol Tibet, Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği Genel Sekreteri Dr. Ümit Dereli, İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası Ar-Ge Çalışma Grubu Üyesi ve Nobel İlaç Biyoteknoloji Proje ve Yeni Ürün Değerlendirme Direktörü Dr. Hasan Ersin Zeytin de katıldı. 

BİZEULAŞIN
Kayışdağı Caddesi No:32, 34752
Ataşehir / İSTANBUL